حضور موثر ایران در نمایشگاه‌های جهانی گردشگری

کد خبر : 32714 سه شنبه 18 اسفند 1394 - 11:16:46

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری ضمن تشریح برنامه‌های ایران برای حضور در رویدادهای جهانی گردشگری گفت: عقب‌نشینی نکرده‌ایم اما از پراکندگی آنها کاسته‌ایم تا حضور موثرتری داشته باشیم.

علی باقر نعمتی زرگران مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری به مهر گفت: همانطور که برای نمایشگاه‌های داخلی برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا حضور موثری داشته باشیم برای مشارکت در  نمایشگاه‌های بین المللی نیز برنامه‌ریزی جامعی صورت گرفته که بتوانیم ظرفیت‌ها و جاذبه‌های ایران اسلامی را به دنیا معرفی کنیم.

وی معتقد است: بازاریابی و تبلیغات گردشگری کشور از ماموریت‌های مهم و اصلی سازمان محسوب می‌شود و اگر دفاتر خدمات مسافرتی علاوه بر تبلیغ برنامه‌ها و بسته‌های سفر خود به معرفی ایران می‌پردازند در واقع بیش از وظایفشان عمل کرده‌اند.

دولت وظیفه سرمایه‌گذاری در بازارهای جدید را دارد

نعمتی زرگران تأکید کرد: دولت به واسطه عواید زیادی که در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی از توسعه گردشگری می‌برد وظیفه دارد برای تبلیغ و اصلاح تصویر ایران و توسعه بازارهای جدید نیز سرمایه‌گذاری کند این کاری است که سازمان‌ها و وزارتخانه‌های گردشگری کشورهای پیشرو در صنعت گردشگری دنیا انجام می‌دهند.

نعمتی ادامه داد: به عنوان مثال برای نمایشگاه‌ها هدف گذاری می‌کنند و در نمایشگاه‌هایی که بازار هدفشان است، بستر حضور بخش خصوصی را فراهم می‌آورند تا بخش خصوصی محصولات و بسته های سفر خود را در آن نمایشگاه عرضه کند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی و با توجه به محدودیت‌های مالی، دولت امکان چنین فعالیتی را ندارد و طبیعتاً سازمان هم در شرایط اقتصادی حال حاضر توقعی ندارد به همین دلیل با بخش خصوصی در این زمینه شفاف صحبت کرده‌ایم و آنها هم نهایت همکاری و تعامل را با ما دارند.

در بخشیی از نمایشگاه‌ها حضور مستمر داریم

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات بیان کرد: برخی از نمایشگاه‌ها را دسته‌بندی کرده‌ایم در بخشی از نمایشگاه‌ها حضور مستمر داریم و از لحاظ هماهنگی ویزا و اطلاع‌رسانی با بخش‌های مختلف رایزنی شده تا پاویون ایران برگزار شود و پرچم و نام ایران و غرفه ایران برپا باشد. برخی از نمایشگاه‌ها را هم متناسب با بازار هدف توسعه داده‌ایم مانند نمایشگاه گردشگری مسکو. چون پیش از این ایران در نمایشگاه‌های مسکو غرفه نداشت و تنها برخی از آژانس‌داران به صورت شخصی حضور پیدا می‌کردند اما امسال و سال گذشته توانستیم غرفه ای را در این نمایشگاه برپا کنیم.

وی افزود: با برخی از نهادهای قدرتمندی مانند سازمان منطقه آزاد قشم و کیش رایزنی کردیم و آنها هم مسئولیت برپایی غرفه در چند نمایشگاه خارجی را بر عهده گرفته‌اند و البته با توجه به توان مالی شان در این شرایط، زمینه حضور بخش خصوصی را فراهم کرده‌اند.

از پراکندگی حضورهای جهانی کاسته‌ایم

نعمتی بیان کرد: حتی حضورمان در نمایشگاه فیتور را نیز ارتقا دادیم. پاویون نمایشگاه EMITT را سازمان منطقه آزاد کیش و پاویون ایران در نمایشگاه میلان و مسکو و یکی از نمایشگاه‌های کشور چین را سازمان منطقه آزاد قشم برپا می‌کند. همچنین در نمایشگاه ATM دوبی و آذربایجان نیز شرکت می‌کنیم. در چین هم به جای یک نمایشگاه در سه نمایشگاه حضور خواهیم داشت.

وی ادامه داد: بنابراین از رویدادهای بین‌المللی عقب نشینی نکرده‌ایم اما از پراکندگی آنها کاسته‌ایم تا حضور موثر و هدفمند داشته باشیم و فرایند حضور در نمایشگاه‌ها را شفاف کرده‌ایم به این منظور در مرحله اول فراخوان می‌دهیم تا هر کسی علاقه مند است برای حضور در نمایشگاه‌ها ورود پیدا کند بعد متقاضیان شرکت در نمایشگاه‌ها را در کمیته‌ای با حضور روسای تشکل‌های گردشگری مورد بررسی قرار می‌دهیم پس از آن سازمان میراث فرهنگی از شرکت کنندگان حمایت می‌کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]