کشف سلول ایمنی که با ویروس سرماخوردگی در ریه ها مبارزه می کند

کد خبر : 25900 یکشنبه 06 دی 1394 - 12:04:26

نتایج یک مطالعه نشان می دهد سلول های ایمنی T شکل که با آنفلوانزا در موش ها مبارزه می کند، می تواند به مبارزه با ویروس RSV نیز که یکی از علل اصلی سرماخوردگی در انسان است، کمک کند.

 به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی دیلی میل، محققان کالج امپریال لندن که این مطالعه را انجام داده اند.ویروس تنفسی سین سی شیال (RSV) عامل اصلی سرماخوردگی شایع است. این ویروس همچنین عامل اصلی بستری شدن کودکان در بیمارستان و عفونت های شدید ریه در میان افراد مسن است.

ویروس RSV از طریق سرفه و عطسه گسترش می یابد و می تواند کودکان را قبل از رسیدن به دومین سال تولد آلوده کند. در سراسر جهان آلودگی به ویروس RSV سالانه باعث مرگ بیش از 200 هزار کودک می شود و خطر آن برای افراد مسن تقریبا به اندازه آنفلوانزا است.این ویروس راه های هوایی و ریه ها را آلوده می کند و در افراد سالم می تواند به ابتلا به سرماخوردگی شدیدی منجر شود.
محققان در این مطالعه جدید متوجه شدند که سلول های ایمنی به نام سلول های تی مقیم در حافظه ( resident memory T cells ) در جریان عفونت های RSV فعالترند.سلول های تی سلول های کنترل کننده هستند که به دنبال مهاجمان می گردند و سایر سلول های ایمنی را برای وارد عمل شدن و از بین بردن مهاجمان خبر می کنند.
محققان در این مطالعه 49 داوطلب سالم را به ویروس RSV آلوده کردند و آنها را برای 10 روز در بیمارستان تحت مراقبت شدید قرار دادند و وضعیت این افراد را قبل و بعد از آلودگی مطالعه کردند.بیش از نیمی از این افراد به یک عفونت مبتلا شدند و بیشتر آنها علائمی شبیه سرماخوردگی نشان دادند.
محققان از بافت راه هوایی افراد آلوده نمونه گرفتند تا بتوانند سلول های ایمنی آنها را تجزیه و تحلیل کنند.نتیجه این بود که سطوح بالای سلول های تی قبل از آلودگی با کاهش علائم و بار ویروسی ارتباط داشت که این موضوع نشان می دهد حضور این سلول ها در ریه انسان از ریه در برابر ویروس RSV محافظت می کند. نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]