هشدار پزشکان آمریکایی نسبت به مصرف محصولات کشاورزی تغییر یافته ژنتیکی

به گزارش سیناپرس از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، بنا به اعلام آکادمی پزشکی زیست محیطی آمریکا (AAEM)، پزشکان این کشور موظف شده اند به مردم، جامعه پزشکی و بیماران خود در خصوص اجتناب از محصولات تغییر یافته ژنتیکی (GM)، آموزش های لازم را ارایه کنند.

مقالات متعدد منتشر شده توسط (AAEM) نشان می دهد که بیماری های مهمی در آمریکا از جمله عقیم شدن، اختلال در سیستم ایمنی بدن، پیری زود رس، اختلال در تولید هورمون انسولین و مشکلات در اندام های اصلی بدن مانند دستگاه گوارش مرتبط با مصرف محصولات تغییر یافته ژنتیکی است.

یکی از پزشکان عضو آکادمی پزشکی زیست محیطی آمریکا اظهار داشته است که قبلا از گیاه سویا برای درمان برخی از انواع آلرژی استفاده می کرده ولی اکنون که گیاه سویا از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته، به کارگیری آن خطرناک است و مردم آمریکا باید از مصرف آن خود داری کنند.

دکتر جنیفر آرمسترانگ رییس آکادمی پزشکی زیست محیطی آمریکا (AAEM) نیز اظهار داشت که پزشکان نشانه ها و تظاهرات بیماری های مختلف حاصل از مصرف محصولات تغییر یافته ژنتیکی را زمانی در بیماران خود مشاهده می کنند که برای معالجه آنان دیر شده است.

در مطالعات انجام شده بر روی موش های ماده که با گیاه سویای تغییر یافته ژنتیکی تغذیه شده بودند مشخص شد که اغلب نوزادان آنها در سه هفته پس از تولد مردند در حالی که نرخ مرگ و میر در میان موش های ماده ای که با مواد غذایی طبیعی تغذیه شده بودند کمتر از 10 درصد بود؛ نوزادان تغذیه شده با محصولات تغییر یافته ژنتیکی نیز کوچک اندام بودند و در سن بلوغ، مشکلات بارداری داشتند.

در اثر تغذیه موش های نر با گیاه سویای تغییر یافته ژنتیکی، تغییراتی در فرآیند اسپرم سازی موش ها ایجاد شد به طوری که حتی جنین های حاصل از والدینی که با محصولات تغییر یافته ژنتیکی تغذیه شده بودند، تغییراتی را در DNA خود نشان دادند.

معضلات مربوط به تولید مثل در میان دام ها نیز دیده شده به طوری که مطالعاتی که در ایالت های هاریانا و آندرا پرادش در کشور هندوستان به انجام رسیده نشان داده است که اغلب بوفالوهایی که با پنبه دانه تغییر یافته ژنتیکی تغذیه شده بودند به مشکلاتی از قبیل تولد پیش رس و ناقص، سقط جنین، ناباروری و بیماری پرولاپس قلبی دچار شدند و بسیاری از آنها تلف شدند.

در کشور آمریکا، صدها زارع گزارش داده اند که هزاران راس خوک پرورشی در اثر مصرف واریته هایی از ذرت تغییر یافته ژنتیکی عقیم شده اند، تعدادی آبستنی ناقص داشته و برخی به جای تولد فرزند، زهدان مملو از مایع داشته اند.

عقیم شدن بر اثر مصرف ذرت تغییر یافته ژنتیکی، در گله های گاوهای نر و ماده نیز در آمریکا مکررا گزارش شده است؛ در حال حاضر در جامعه انسانی آمریکا رویدادهایی مانند تولد نوزادان با زن کم، ناباروری و مرگ نوزادان در حال افزایش است.

آکادمی پزشکی زیست محیطی آمریکا (AAEM) اعلام داشته است که با توجه به اینکه حیوانات در اثر تغذیه با محصولات تغییر یافته ژنتیکی مبتلا به بیماریهایی خطرناک از جمله اوتیسم، چاقی، دیابت، آسم، سرطان، بیماری قلبی، آلرژی و مشکلات تولید مثل شده اند، مشابه این گونه بیماریها و عوارض در میان جامعه انسانی آمریکا نیز مکررا مشاهده شده است به طوری که طی 9 سال پس از کشت گسترده ذرت GM در سال 1996 در آمریکا، میزان ابتلاء مردم به بیماریهای قلبی – عروقی تقریباً به دو برابر رسید و از 7 درصد به 13 درصد افزایش یافت.

آکادمی یاد شده خاطرنشان می کند که مردم آمریکا نباید منتظر نتایج آزمایشات و مطالعات بر روی محصولات تغییر یافته ژنتیکی شوند و ضروری است از مصرف هر گونه محصول GM از جمله سویا، ذرت و مشتقات آنها، پنبه دانه، روغن کلزا و قند حاصل از چغندر قند تغییر یافته ژنتیکی خودداری کنند مگر آنکه این گونه محصولات ارگانیک و یا حاوی برچسب non-GMO باشند.
انسان محور هر گونه توسعه است و تضمین کامل سلامت مردم و بقای پایدار جامعه انسانی باید دغدغه همگان باشد و بنابراین، موضو هایی از جمله افزایش تولیدات کشاورزی از طریق دست ورزی ژنتیکی و موارد مشابه، باید با دقت بسیار مورد ارزیابی مخاطرات زیست محیطی، مطالعه و بررسی علمی و پزشکی بیطرفانه، بلند مدت و همه جانبه قرار گیرد و در این خصوص، اطلاع رسانی کامل و مستمر به آحاد جامعه صورت گیرد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا