کد خبر : 25388 دوشنبه 30 آذر 1394 - 23:22:31
تحصیل-۴۸۵-دانشجوی-ایرانی-در-باکو

تحصیل ۴۸۵ دانشجوی ایرانی در باکو

وزیر اقتصاد کشور آذربایجان که برای شرکت در دهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان به کشورمان سفر کرده از برنامه های مدنظر برای تسهیل صدور روادید تجار به خصوص در نقاط مرزی خبر داد.

 دهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان و شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان برگزار شد.

در جریان برگزاری این اجلاس قرار است کمیته های مختلفی از دو کشور در زمینه های مالی، اقتصادی، تجاری و صنعتی، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات تا فردا اول دی ماه تشکیل جلسه دهند.

محمود واعظی در مراسم آغاز به کار این اجلاس و دیدار با وزیر اقتصاد آذربایجان، از افزایش همکاری های تجاری دو کشور ایران و آذربایجان با تسهیل روابط بانکی خبر داد و اظهار داشت: در راستای دستور رئیس جمهور ایران برای گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری با کشور آذربایجان، آمادگی کامل برای برگزاری کمیسیون های مشترک در فواصل زمانی مختلف وجود دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان به رفع تحریم های ایران تا دو هفته آینده اشاره کرد و افزود: با رفع این تحریم ها همکاری های بانکی میان دو کشور و بانک های بین المللی افزایش می یابد.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان حجم روابط اقتصادی دو کشور را ۵۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت : این میزان در شان دو ملت و کشور نیست. براین اساس همکاری های مشترک ایران و آذربایجان، در زمینه گاز، برق، انرژی، حمل و نقل ، ترانزیت، سلامت و درمان ، گردشگری ضروری است.

وی با بیان اینکه در گذشته مذاکراتی در زمینه دارو و خودرو با کشور آذربایجان صورت گرفته است ادامه داد: اخیرا نیز موفق شده ایم توافقات خوبی در بخش حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی با هم داشته باشیم. در این راستا توافق ما در آستارا می تواند تحول مناسبی در روابط حمل و نقل دو کشور بوجود آورد. همچنین در ارتباط با همکاری های برق میان دو کشور و تعیین تعرفه ها، امیدواریم به نتایج مثبتی دست یابیم.

وزیر ارتباطات به حضور بیش از ۱۰۰ نفر از بخش خصوصی و دولتی در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: امید می رود تشکیل کارگروه های مختلف در این کمیسیون در زمینه های مالی، اقتصادی، تجاری و صنعتی، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات موجب گسترش همکاری های دو جانبه ایران و آذربایجان شود. همچنین این کمیسیون مشترک، مقدمات سفر الهام علی اف در تهران را فراهم کند.

به گزارش مهر، در این اجلاس، شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان با بیان اینکه روابط دو کشور وارد مرحله نوینی شده است گفت: کریدور شمال _ جنوب با حمایت دولت های ایران و آذربایجان، اجرایی می شود که انجام این مهم، گسترش روابط چند جانبه ایران و آذربایجان، روسیه و گرجستان را به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از برگزاری اجلاس قبل تاکنون بیش ۴۶ سفر رسمی میان دو کشور انجام شده و گام های تجاری مثبتی برداشته شده است، به افزایش ۵۰ درصدی سفرهای ایرانیان به آذربایجان اشاره کرد و گفت: سعی ما بر آن است که صدور روادید میان تجار به خصوص در نقاط مرزی تسهیل شود.

وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان با اشاره به اینکه در دو سال اخیر ۴۸۵ دانشجوی ایرانی در باکو تحصیل می کنند، ادامه داد: همچنین تفاهم نامه هایی میان وزارت بهداشت دو کشور امضا شده است. در زمینه همکاری های بانکی نیز، دو کشور از روابط خوبی برخوردارند. در همین حال در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، روابط سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه، بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش مهر،مصطفی اف گفت: رییس جمهور آذربایجان، خواستار گسترش مناسبات ایران و آذربایجان است.

کلید واژه ها: دانشجو باکو
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]