کد خبر : 1438 جمعه 17 بهمن 1393 - 05:55:27
قرارداد-همکاری-شرکت-ملی-نفت-با-دانشگاه-ها-و-مراکز-پژوهشی-منعقد-شد

قرارداد همکاری شرکت ملی نفت با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی منعقد شد

قرارداد واگذاری مطالعات علمی میادین منتخب نفتی شرکت ملی نفت ایران به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به امضا رسید.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم،دکتر ˈ وحید احمدیˈ معاون پژوهشی وزیر علوم در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری شرکت ملی نفت و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ضمن گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: ایام الله دهه فجر نشانگر عزم و اراده ملت در انجام همه امور بوده و ما هم با انعقاد این قرار دادها بین بخش صنعت نفت کشور و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی که مظهر و نمونه تولید علم هستند بر مهم ترین چالش این موضوع یعنی ایجاد عزم و اراده برای انجام پروژه های مشترک نفتی فائق آمدیم و امروز شاهد انعقاد این قرار دادها هستیم.

وی با بیان اینکه پیگیری مستمر مسئولان وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران و وزارت علوم منجر به انجام این مهم شده است، گفت: انجام مفاد این قراردادها وظیفه سنگینی بر عهده وزارت علوم، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و همچنین بخش صنعت نفت کشور گذاشته است و تقاضای من از همه شما این است که تمام سعی و تلاش خود را در زمینه انجام اموری که بر اساس مفاد این قرارداد ها برعهده شما گذاشته شده است، پیگیری کرده و به انجام رسانید.

احمدی خاطرنشان کرد: برخلاف تفکر معمول که تصور می شود نوآوری در صنایع پایین دستی نفتی باید اعمال شود، آمار کشورهای پیشرفته در امور نفتی نشان می دهد که در این کشورها سرمایه گذاری در نوآوری و همچنین در خصوص شرکت های دانش بنیان و حرکت های فناورانه بیشتر در صنایع بالا دستی اعمال می شود.

معاون وزیرعلوم افزود: سرمایه گذاری در صنایع نفتی در کشورهای پیشرو در این صنعت بیشتر در زمینه افزایش ازدیاد برداشت و بهبود تکنولوژی برای افزایش سودآوری از مخازن نفتی صورت می گیرد و این نشاندهنده این است که ما هم با انعقاد این قراردادها مابین صنعت نفت کشور و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در راه درستی قدم برداشته ایم و بر روی صنایع بالا دستی سرمایه گذاری می کنیم تا با واگذاری این میادین نفتی به بخش دانشگاهی کشور بتوانیم به افزایش ازدیاد برداشت و حرکت های نو آورانه دست یابیم .

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مسئولان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی طرف قرارداد، گفت: هدف از این قرارداد، صرفا انجام یک کار پژوهشی صرف نیست بلکه توسعه علم، رفع نیازها و ایجاد ساز و کارها و ساختار لازم برای گام های بعدی مطرح است و اینکه با حضور مجموعه صاحبان فن در این حوزه اعم از شرکت ها، اندیشمندان و پژوهشگران بتوانیم یک شبکه توسعه علمی ایجاد کنیم.

احمدی با بیان اینکه انعقاد این قرارداد به نوعی زمینه سازی برای توسعه شرکت های دانش بنیان را فراهم می آورد، گفت: همزمان با اجرای مفاد این قراردادها، دانشگاه های مجری طرح باید ارتباطات خود با مراکز تحقیقاتی معتبر و ذیربط صنعت نفت در خارج از کشور را بیش از پیش فراهم کنند تا بتوانیم به نحو احسن از تجربیات آنان در زمینه های مختلف صنایع نفتی حداکثر استفاده را ببریم.

همچنین در این نشست معاون پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران با یادآوری اینکه برای اولین بار در تاریخ یکصد ساله نفتی ایران قراردادهایی مابین دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و شرکت ملی نفت ایران مبادله می شود، گفت: به موجب این قرارداد تمام امور فناورانه یک میدان نفتی در حوزه ازدیاد برداشت و بهبود افزایش تولید به یک دانشگاه و یا مرکز تحقیقاتی به صورت انحصاری و به مدت 10 سال واگذار می شود.

دکتر ˈمحمدعلی عمادیˈ افزود: پیرو نشست های متعددی که بین مسئولان وزارتخانه های علوم و نفت صورت گرفت، ویژگی های مخازن نفتی و گازی کشور از یک سو و سوابق همکاری دانشگاه ها و زیرساخت های ایجاد شده از سوی دیگر مورد بررسی قرار گرفت و در نتیجه آن تعداد 9 دانشگاه و مرکز پژوهشی و 20 میدان نفتی شامل 49 مخزن انتخاب شدند که به این مراکز واگذار شوند.

در این مرحله مطالعات علمی میادین منتخب نفتی اهواز، کرج، کوپال، گچساران، منصوری و بی بی حکیمه به ترتیب به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه شیراز و پژوهشکده ازدیاد برداشت واگذار شد.
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]