کد خبر : 14034 پنج شنبه 29 مرداد 1394 - 03:40:13
تفاهم-با-موسسه-رازی-برای-نجات-مارهای-سمی

تفاهم با موسسه "رازی" برای نجات مارهای سمی

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش با اشاره به اهمیت حفاظت از مارهای سمی ایران گفت: با توجه به کاهش جمعیت مارهای کشور، موسسه رازی می‌بایست مطابق تفاهم نامه مشترک، راهکارهای تولید مصنوعی سم و تهیه سم از طریق تکثیر در اسارت را عملیاتی و اجرا کند.

سید مجید خرازیان مقرم در نشست مشترک دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با موسسه واکسن و سرم سازی رازی با برشمردن اهمیت حفاظت از مارهای سمی ایران در تفاهم‌نامه معاونت محیط زیست طبیعی با موسسه واکسن و سرم سازی رازی، گفت: در طول پنج سالی که از انعقاد این تفاهم نامه می‌گذرد مشکلات، معضلات و کمبودهایی در اجرای بندهای این تفاهم نامه مشاهده شد که بی‌شک اصلاح برخی از بندها و افزودن ضمایمی به آن در کنار اجرای مسئولانه تعهدات از سوی طرفین تنها راهکار حفاظت و مدیریت گونه‌های با ارزش مارهای ایران است.

 

وی ادامه داد: ظرفیت سنجی مناطق و اجرای اصولی سم‌گیری در محل و رها سازی علمی مارهای صید شده در زیستگاه اصلی، می‌بایست در دستور کار قرار گیرد.

مقدم با تاکید بر اهمیت حفاظت از مارهای سمی ایران، گفت: با توجه به کاهش جمعیت مارهای کشور، موسسه رازی می‌بایست مطابق تفاهم نامه معاونت محیط زیست طبیعی با موسسه واکسن و سرم سازی رازی، راهکارهای تولید مصنوعی سم و تهیه سم از طریق تکثیر در اسارت را در برنامه های عملیاتی خود تنظیم کرده و اجرا نماید.

مسعود ابراهیم تهرانی ، مسئول بخش خزندگان و دوزیستان دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست نیز با تشریح تعهدات موسسه رازی در اجرای این تفاهم‌نامه و کاهش فشار بر جمعیت‌های طبیعی مارها در طبیعت، بر لزوم تکثیر در اسارت گونه‌های مورد برداشت از مارهای سمی که برای تولید سرم ضد مارگزیدگی در موسسه رازی استفاده می شوند، تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، محمد کابلی استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران گفت: لازم است مکان‌های مارگیری و تعداد قابل برداشت مارهای سمی تعیین شوند و مشخصات دقیق زمانی و مکانی برای گرفتن مارها برای صدور مجوز لحاظ شوند. همچنین لازم است برای جلوگیری از بروز اختلالات اکولوژیکی و برهم خوردن توازن زیستی در طبیعت، پس از سم گیری از مارها، نسبت به رها سازی آن ها در محل اقدام شود.

کابلی همچنین ادامه داد: مطالعات ما نشان می دهد که کیفیت سم تهیه شده از افعی تازه متولد شده و افعی سه ساله در آزمایشگاه با نمونه سم‌ تهیه شده از این مارها در طبیعت هیچ‌گونه تفاوتی ندارد و امکان سم‌گیری با همان کیفیت در محیط آزمایشگاهی میسر است.

 ناصرمحمد پور رییس بخش جانوران سمی موسسه رازی ، افزایش سالانه درخواست‌ها برای تولید پادزهر را از معضلات پیش رو در حفاظت از مارهای سمی دانست و خواستار بررسی دقیق‌تر این موضوع از طریق نشست‌های تخصصی با مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت و درمان شدند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]