دیدگاه کلیشه ای کودکان در مورد استعداد و درخشش؛

آیا توانایی درخشش، امری پسرانه است؟

کد خبر : 135283 چهارشنبه 05 مرداد 1401 - 07:08:03

نتایج یک تحقیق بین المللی جدید حاکی از آن هستند که کودکان تا سن 12 سالگی، دیدگاهی کلیشه ای در مورد استعداد و توانایی درخشش داشته و آن را یک ویژگی مردانه به حساب می آورند.

به گزارش سیناپرس، محققانی از سنگاپور و ایالات متحده در مطالعه ای جدید گزارش داده اند که کودکان تا پیش از سنین نوجوانی، دیدگاهی کلیشه ای دارند که بر مبنای آن استعداد و توانایی درخشش را یک ویژگی مردانه می پندارند، باوری که تا سن دوازده سالگی در آن ها تقویت می شود.

در این مطالعه که توسط دانشمندانی از دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور (NTU) و دانشگاه نیویورک انجام شده است، 389 والدین سنگاپوری چینی و 342 نفر از فرزندان 8 تا 12 ساله آن ها مشارکت داشته اند.

در این مطالعه، درخشش به عنوان یک سطح استثنایی از توانایی فکری تعریف شد و نتایج نشان داد که کودکان، توانایی درخشش را با مردان مرتبط می دانند. به گزارش سیناپرس، چنین باوری در میان کودکان سنین بالاتر و همچنین در میان کودکانی که والدینشان نیز همین دیدگاه را داشتند قوی تر بود.

به گفته مجریان این پژوهش، دیدگاه های کلیشه ای در مورد این که پسرها باهوش تر و بااستعدادتر از دختران هستند، می تواند در دوران کودکی ریشه دوانده و به یک پیشگویی در خصوص خودشکوفایی فردی تبدیل شود. 

آن ها افزوده اند: برای دختران، چنین بینشی ممکن است باعث شود که آن ها به توانایی های خود شک کنند. بنابراین ایده های آن ها در مورد علایق خود و آن چه می توانند در زندگی به دست آورند محدود می شود.به گزارش سیناپرس، ب تجزیه و تحلیل های بیشتر نشان داد که این دیدگاه کلیشه ای در پسران با بالارفتن سن، کم کم از دیدگاه والدینشان در خصوص برتر بودن پسران از لحاظ استعداد و درخشش فاصله می گیرند.

ر این اساس، آن ها اشاره کرده اند کار تحقیقاتی ما نشان می دهد که والدین نیز باید حضوری قابل توجه در سیاست ها و برنامه های مدرسه داشته باشند تا به طور موثر با کلیشه های جنسیتی کودکان از سنین پایین مبارزه شود.

به گزارش سیناپرس، این یافته ها را مجله علمی Child Development منتشر کرده است.

ترجمه: عباس روشن بین
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]