وزیر علوم اعلام کرد

صادرات 24 میلیون دلاری پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته

کد خبر : 12764 یکشنبه 11 مرداد 1394 - 11:44:24

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از بخش‌های مختلف دانشکده فنی و حرفه‌ای انقلاب اسلامی گفت: دانشگاه بزرگ فنی و حرفه‌ای مصداق عینی و عملی دانشگاه کارآفرین است و برای ایجاد پارک علم وفناوری فضاهای مناسبی دارد.

 دکتر محمد فرهادی در جریان این بازدید با اشاره به قدمت طولانی دانشکده فنی و حرفه‌ای انقلاب اسلامی و فعالیت‌های موثر آن، اظهار کرد: باعث خوشحالی است که بار دیگر توفیق شد تا در مجموعه دانشگاه فنی و حرفه‌ای حضور پیدا کنم، برای تحقق و یا جهت گیری‌های مربوط به دانشگاه‌های نسل سوم و دانشگاه کارآفرین، امید زیادی به این مجموعه وجود دارد. به همین دلیل، توجه بیش از پیش به این مراکز ضروری است.

وی ضمن قدردانی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در دانشگاه فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: این دانشگاه، تنها دانشگاهی است که بیش از 70 درصد فارغ التحصیلان آن وارد بازار کار می‌شوند.

وزیر علوم در ادامه به بازار کار و اشتغال دانشجویان اشاره کرد و گفت: دانشجویان این دانشگاه طوری تربیت می شوند که به دستگاه های دولتی و سازمان‌ها و نهادها متکی نیستند؛ چرا که حین تحصیل مهارت لازم را کسب می کنند و خود به عنوان کارآفرین در بازار کار مشغول می‌شوند و در بسیاری از موارد تعدادی از افراد را نیز مشغول به فعالیت می‌کنند.

فرهادی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به توافق‌هایی که صورت گرفته و وضعیتی که پیش آمده است، وقت آن است که کشور به سمت و سویی برود که میزان سرمایه گذاری‌ها و ارتباط های علمی و بین‌المللی بیشتر شود که قطعا همین طور هم خواهد شد.

وی افزود: ما باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم و با دنیا همکاری‌های بین‌المللی مانند برگزاری دوره‌های آموزشی، تحقیقات مشترک، تاسیس مراکز علمی مشترک و از آن مهم‌تر به خصوص در قراردادها و همکاری‌های کلان صنعت داشته باشیم؛ یکی از این مراکزی که می‌تواند در این زمینه پیشرو باشد، دانشگاه فنی و حرفه‌ای است.

فرهادی خاطرنشان کرد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان یک دانشگاه کارآفرین و مهارتی باید در برنامه ششم که در حال تهیه برنامه آن هستیم، در جایگاه مناسبی قرار گیرد؛ چرا که تاکید و خواسته دولت و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری نیز توسعه دانشگاه‌های مهارتی و کارآفرین و حمایت از این مجموعه‌ها است و آموزش‌ها باید متناسب با نیاز کشور و در پی آن اشتغال جوانان باشد.

وزیر علوم همچنین به تأسیس پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: دانشگاه بزرگ فنی و حرفه‌ای برای ایجاد پارک علم و فناوری فضاهای مناسبی دارد.

وی افزود: در سال گذشته 36 پارک علم و فناوری که حدود 600 شرکت در آن مستقر بودند، توانستند بالغ بر هزار میلیارد تومان محصول بفروشند و حدود 24 میلیون دلار محصول صادر کنند.

فرهادی به سازه چوبی که به صورت رستوران کشتی توسط دانشجویان دانشکده انقلاب اسلامی ساخته شده، اشاره کرد و گفت: این سازه یکی از کارهای بسیار خوب و مناسبی است که ارتباط دانشگاه با صنعت را به خوبی برقرار می‌کند که باید بیش از پیش گسترش پیدا کند؛ چرا که امید به تجاری سازی در این گونه کارها بیشتر است.

وزیر علوم افزود: دانشگاه فنی و حرفه‌ای مصداق عینی وعملی دانشگاه کارآفرین است که کارشناس متخصص و ماهر را برای بازار کار تربیت می‌کند و البته با توجه قدیمی بودن کارگاه‌ها و آزمایشگاه ها باید آنها به روز شوند و در عرصه‌های جدیدی که در حال حاضر از نظر فنی و مهارتی و مهندسی وجود دارد، آماده و تجهیز شوند.

به گزارش ایسنا، وزیر علوم در این بازدید از بخش‌های مختلف از جمله کارگاه‌های ماشین ابزار، مکانیک خودرو، قالب سازی، الکترونیک، شیمی، برق، صنعتی، کامپیوتر، تصویربرداری، عمران، معماری و نقشه برداری و آزمایشگاه‌های این دانشکده بازدید کرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]