۲۸ اردیبهشت ماه ؛

نخستین کنفرانس بین‌المللی پژوهش‌های نشر برگزار می‌شود

کد خبر : 117362 شنبه 25 اردیبهشت 1400 - 12:05:37

نخستین کنفرانس بین المللی «پژوهش‌های نشر؛ ترجمه و توسعه فرهنگی» ۲۸ اردیبهشت ماه جاری به همت سازمان انتشارات جهاددانشگاهی و با همکاری دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می شود.

دکتر حامد علی اکبرزاده، رییس نخستین کنفرانس بین‌المللی پژوهش‌های نشر با اشاره به اینکه هدف اصلی از برگزاری این کنفرانس ایجاد بستری برای بحث و تبادل نظر پژوهشگران و صاحب‌نظران در زمینه فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی صنعت نشر، کتاب و کتابخوانی است، اظهار داشت: در این رویداد علمی و فرهنگی 151 نفر از پژوهشگران، صاحب‌نظران و اعضای هیات علمی دانشگاه های داخلی و خارجی مشارکت داشتند که از این میان 62 چکیده مقاله به عنوان مقالات برگزیده پذیرفته شدند.

وی با اشاره به مشارکت پژوهشگرانی از 11 کشور دنیا در این کنفرانس افزود: پژوهشگرانی از کشورهای آمریکا، چین، روسیه، سوئیس، صربستان، پاکستان، فرانسه، استرالیا، نیجریه، دانمارک و ایران آثار خود را به دبیرخانه کنفرانس ارسال کردند که از این میان 21 اثر برای سخنرانی در قالب پنل‌های مختلف و 41 اثر برای سخنرانی فردی در این کنفرانس پذیرفته شدند. در روز 28 اردیبهشت 5 پنل علمی برگزار می شود که 3 پنل به زبان فارسی و 2 پنل به زبان انگلیسی خواهد بود.

علی اکبرزاده گفت: یکی از مسائل فرهنگی که در حوزه نشر و کتاب اهمیت فراوانی دارد مسأله ترجمه و آثار و پیامدهای فرهنگی آن است که باید ابعاد مختلف علمی و فرهنگی آن توسط صاحب نظران مورد بررسی قرار گیرد و به همین دلیل دبیرخانه کنفرانس «ترجمه و توسعه فرهنگی» را به عنوان موضوع ویژه این دوره انتخاب کرد.

وی ادامه داد: ترجمه آثار دیگر زبان‌ها به فارسی علاوه بر فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که ایجاد می کند ممکن است چالش‌ها و پیامدهای فرهنگی نامطلوبی نیز داشته باشد و به همین دلیل پرداختن به این مسأله یک ضرورت محسوب می‌شود.

رییس این کنفرانس گفت: این رویداد به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت مجازی برگزار می شود و از طریق سایت جهاددانشگاهی به نشانی www.acecr.ac.ir و سایت‌های http://roytab.ir ،http://isba.ir   و  http://aparat.com/isba  به صورت زنده پخش خواهد شد. البته ارایه‌کنندگان مقالات به صورت محدود در محل برگزاری کنفرانس یعنی دانشگاه علم و فرهنگ حضور خواهند داشت.

رییس نخستین کنفرانس بین‌المللی پژوهش‌های نشر تأکید کرد: در مراسم افتتاحیه این کنفرانس که در دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار می‌شود، جمعی از شخصیت های علمی و فرهنگی کشور سخنرانی خواهند داشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]