وضعیت بیمه ‌ای شرکت‌ های استارت آپی بهبود می یابد

کد خبر : 116932 دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 - 10:23:20

با توجه به مطالبات فعالان اقتصادی استارت‌آپی و پیگیری ‌های مجمع تشکل ‌های دانش ‌بنیان و کمیسیون کسب ‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران و به منظور رسیدگی بهتر به وضعیت بیمه ‌ای شرکت‌های استارت آپی، سازمان تامین اجتماعی ابلاغیه ای صادر کرد.

با توجه به مطالبات فعالان اقتصادی استارت‌آپی و پیگیری ‌های صورت گرفته در مجمع تشکل ‌های دانش ‌بنیان و کمیسیون کسب ‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران و به منظور رسیدگی بهتر به وضعیت بیمه ‌ای شرکت‌های استارت آپی، سازمان تامین اجتماعی در بخشنامه ‌ای به مدیران کل تامین اجتماعی استان‌ ها نکاتی را ابلاغ کرد.

در این بخش ‌نامه که با هدف حمایت از استارت‌آپ ‌ها، شفاف سازی مقررات، ایجاد وحدت رویه  و تحقق سیاست ‌های اقتصاد مقاومتی در سال پشتیبانی از تولید مدون شده است، واحدهای اجرایی سازمان تامین اجتماعی مکلف به توجه به مواردی شدند:

در رابطه با نحوه شمول و بیمه‌پردازی کارکنان مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی شاغل در شرکت‌های کسب ‌وکار فضای مجازی (استارت‌آپ‌ها) حداکثر مساعدت انجام می‌شود.

بر این اساس، انجام بازرسی کارگاهی و همچنین بازرسی از دفاتر قانونی این گونه شرکت‌ها برابر ماده 47 قانون تامین اجتماعی صورت می‌گیرد و صدور هرگونه مفاصاحساب بابت کد کارگاهی تخصیص داده شده و قراردادهای منعقده با رعایت مواد 37 و 38 قانون تامین اجتماعی امکانپذیر خواهد بود.

بازرسان سازمان مکلفند هنگام انجام بازرسی کارگاهی از شرکت‌ها و موسسات کسب‌وکار فضای مجازی (استارت‌آپ‌ها)، ضمن کنترل کلیه کارکنان شاغل حاضر در کارگاه در صورت اعلام و تایید مراتب دورکاری تمام و یا برخی افراد شاغل از سوی کارفرما یا نماینده قانونی وی، در صورتی که اسامی آنها در لیست ارسالی کارفرما و آخرین گزارش بازرسی کارگاهی درج شده باشد، نسبت به تایید اشتغال آنها اقدام کنند.

در حوزه بیمه شاغلان فاقد رابطه مزد و حقوق بگیری شرکت ‌های استارت‌آپی نیز آمده است، در مواردی که این شرکت ها فعالیتی را بر اساس قراردادهای پیمانکاری انجام می‌دهند، مقررات سازمان تامین اجتماعی همانند سایر مشاغل لازم الاجراست. ضمن اینکه، اخذ کدکارگاهی برای بیمه‌شدگان توافقی مطابق با راهنمای نگارش 1 بهار 98 امکانپذیر است.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]