توصیه جدید محققان ایتالیایی؛

کنترل ویروس کرونا در مکان های عمومی با لامپ های UV-C

کد خبر : 114733 جمعه 22 اسفند 1399 - 11:02:18

محققان ایتالیایی در پژوهش جدیدی که با هدف یافتن راهکارهای کنترل اجتماعی کووید-19 انجام داده اند، رعایت دو متر فاصله و همچنین استفاده از اشعه ماوراء بنفش را برای ضدعفونی مکان های خاص توصیه کرده اند.

به گزارش سیناپرس، انتشار ریزقطره های بزاق انسانی در هوا یکی از مهم  ترین روش  های انتقال ویروس کووید-19 است. بنابراین یافتن روش  های از بین بردن ویروس در این ریز قطرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این رابطه پژوهشگران دانشگاه مارک پلی تکنیک ایتالیا با استفاده از ابر رایانه به انجام مدل سازی عددی ریزقطرات سرفه تحت تابش اشعه ماوراء بنفش UV-C پرداخته و همچنین نکاتی را در خصوص فاصله اجتماعی مورد نیاز برای جلوگیری از انتقال ویروس بررسی و مطرح نموده  اند. UV-C یک روش میکروب کشی کاملاً مهم است و این کار را با تأثیر بر ماده ژنتیکی میکروب  ها انجام می  دهد.

در این پژوهش، خصوصیات مختلف فیزیکی ریزقطره ها شامل اینرسی، شناوری، وزن هر قطره و اثر متقابل آیرودینامیکی آن با محیط محاسبه و ارزیابی شده است.

به گفته این متخصصان، «اشعه  های UV-A و UV-B که در پرتوهای خورشید وجود دارند نیز میکروب  ها را از بین می  برند ولی برای چنین اتفاقی 15 تا 20 دقیقه زمان لازم است. به گزارش سیناپرس، نمی توان از آن  ها برای ضدعفونی سریع و بلافاصله استفاده کرد. به همین دلیل، در این تحقیق، تمرکز ما روی اشعه ماوراء بنغش UV-C برای از بین بردن ویروس کرونای معلق در هوا بوده است».

یافته  های این تحقیق نشان داد که می  توان با به کارگیری دوز مناسبی از اشعه UV-C که برای انسان مضر نباشد، خطر آلودگی ابرهای ریزقطره بزاقی تا 50 درصد کاهش داد.

البته طبق این نتایج، بایستی مراقب بود که دوز اشعه، کاملاً کنترل شده بوده و به مقادیر بالایی نرسد. چراکه دوزهای بالاتر برای انسان خطرناک بوده و قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد UV-C می  تواند باعث ایجاد تومورهای پوستی و چشمی شود.

علاوه بر این، محققان ایتالیایی در بخش دیگری از کار پژوهشی خود، مشاهده کردند که فاصله اجتماعی یک متری، فاصله مناسب و ایمنی برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا نیست. این در حالی است که در بسیاری از نقاط از جمله در مدارس این کشور، قانون فاصله اجتماعی بر همین مقدار فاصله تاکید دارد.

به اعتقاد آن  ها، «در حالی که فاصله یک متر می  تواند در یک وضعیت فردی به تنهایی کافی باشد، اما در مناطقی که افراد متعددی وجود دارند، ما دو متر فاصله را به دلیل ایمن تر بودن در کنار استفاده از ماسک پیشنهاد می  کنیم».

آن  ها اظهار داشته  اند: «کار پژوهشی ما می  تواند علاوه به القای درک درست تر از فاصله اجتماعی ایمن، به طراحی دستگاه  های جدید ضد عفونی سریع مبتنی بر UV-C کمک کند تا از این طریق سلامت افرادی که در موقعیت  های خاص قرار دارند، مانند صندوقداران سوپرمارکت یا افرادی با شرایط مشابه، بیش از پیش حفظ شود».

این یافته  ها را نشریه Physics of Fluids متعلق به انستیتوی فیزیک آمریکا منتشر نموده است.

نویسنده: محمدرضا دلفیه

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]