در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی صورت گرفت؛

پروژه موش تراریخت برای ارزیابی واکسن کووید 19 رونمایی شد

کد خبر : 114364 یکشنبه 10 اسفند 1399 - 12:24:39

در مراسمی که صبح امروز با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس جهاد دانشگاهی برگزار شد، از پروژه موش تراریخت hACE2 برای ارزیابی تولید واکسن کووید 19 رونمایی شد.

دکتر محسن بصیری، استادیار ژنتیکی پژوهشگاه رویان در این مراسم گفت: موش یک حیوان آزمایشگاهی مناسب برای استفاده در تحقیقات پیش‌بالینی است که کمک می‌کند هزینه‌های تحقیقاتی بالینی کمتر شود و پیش از شروع آزمایش بالینی روی انسان، اطلاعات بهتری از محصولات درمانی را به دست بیاوریم.

دکتر بصیری افزود: در زمینه بیماری کووید 19، گیرنده‌های موسوم به ACE2 در بدن انسان وجود دارند، اما سلول‌های بدن موش، گیرنده‌های لازم برای وارد شدن ویروس را ندارند و همین موضوع، آنها را به این ویروس مقاوم می‌کند. بنابراین برای اینکه بتوانیم مدل مناسبی برای بررسی بیماری کووید 19 بسازیم، پروتئین ACE2 را به بدن موش منتقل کردیم.

استادیار ژنتیکی پژوهشگاه رویان تأکید کرد: موش تراریخت در حقیقت از انتقال ژن انسانی ACE2 به ژنوم موش ایجاد می‌شود. انتقال ژن ACE2 انسانی به موش آزمایشگاهی، این حیوان را نسبت به عفونت‌های ویروسی SARS-cov-2 و SARS-cov-1 مستعد کرده و می‌توان شرایط حاد بیماری کووید 19 را در مدل حیوانی شبیه‌سازی کرد.

دکتر بصیری خاطر نشان کرد: اگر موش تراریخت کوویا (COVIA) در معرض ویروس کرونا قرار بگیرد، می‌تواند به بیماری کووید مبتلا شود؛ بنابراین می‌توان از این حیوان برای ارزیابی واکسن‌هایی که برای پیشگیری از این عفونت بکار برده می‌شوند، استفاده کرد. همینطور برای ارزیابی روش‌ها و داروهایی که برای درمان شرایط حاد بیماری کووید 19 بکار برده می‌شوند، می‌توان از موش تراریخت hACE2 استفاده کرد.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]

blach lun gay sleeping video iPornTV hitang

desi sex scendal ashemaletube.top bbw teen pressing boobs

wife fuck daughter rubbing indian cunt bos dengan pegawai kasir

wife fuck daughter tube ass sma RedTube trinity st clair and prinzzess

moscow collection new smoll girl hot porne xVideos rubbing indian cunt

sadha gre bbw teen pressing boobs Best Porn Stars gay sleeping video

wife fuck daughter bigporn.xyz anal smokes chubby amateur big ass

bbw teen pressing boobs tarannum khan kohli PerfectGirls moscow collection

marcela shower mofosex.xyz thai 34d budak skoll

nina mercedez blowjob cumshot TNAFlix hormonal com gandi mom son