خطر تبدیل اضطراب کرونا به وسواس

مهدی عسکری‌پور اظهار داشت: با بروز ویروس کرونا در کشور شهروندان به ۲ گروه اصلی طبقه‌بندی شدند. گروه نخست با پذیرش این رویداد اصول پزشکی را رعایت و گروه دوم با انکار حقیقت ضرورت رعایت این اصول (همچون قرنطینه خانگی) را نادیده گرفتند.

وی افزود: با تداوم این بحران، تعطیلی کسب وکارها، مراکز علمی – آموزشی و همچنین مباحث رسانه‌های جمعی نظیر رادیو و تلویزیون و فضای مجازی جامعه به مرحله پذیرش رسید و بنابراین رعایت اصول بهداشتی نیز منسجم شد.

عسکری‌پور تصریح کرد: با اعلام کاهش شیوع بیماری و آمار مرگ و میر اما کشور از منظر روانی آرام و با رفع برخی از محدودیت‌ها همچون ممنوعیت جاده‌ها عدم رعایت اصول بهداشتی کاهش یافت.

این مدرس در خصوص شیوع مجدد کرونا ویروس عنوان کرد: بازگشایی برخی از اماکن عمومی و ادارات شاید از منظر روحی و روانی جامعه را آرام سازد، اما کشور در وضعیت سفید قرار نگرفته است؛ بنابراین رعایت اصول پزشکی با کاهش برخی از محدودیت‌ها نباید کاهش یابد؛ در غیر این صورت کشور با موج دوم بیماری روبه‌رو می‌شود.

به گفته عسکری‌پور شیوع مجدد این بیماری به ویژه برای اقشار آسیب‌دیده همچون بازماندگان قربانیان کرونا بی‌شک با اضطراب و نگرانی بیشتری همراه خواهد بود و کاهش و رفع این اضطراب نیز مستلزم راهکارهای روانشناختی از طریق برگزاری جلسه‌های مشاوره آنلاین و حضوری است.

وی افزود: درواقع با شناسایی اقشار آسیب‌دیده (بازماندگان قربانیان کرونا، مبتلایان و…) و حمایت‌های روانی نظام پزشکی می‌توان با موج دوم کرونا ویروس مقابله کرد.

علل اصلی مراجعه به مراکز مشاوره در دوران شیوع کرونا چیست؟

این کارشناس در ادامه در خصوص علل اصلی مراجعه به مراکز مشاوره نیز در دوران شیوع این بیماری اظهار داشت: براساس آمار ۲ اختلال اساسی اضطراب و وسواس در مراجعان مراکز مشاوره بیش از دیگر آسیب‌های روحی به چشم می‌خورد.

وی افزود: درواقع اضطراب و وحشت ناشی از ابتلاء به بیماری سبب افراط در شست وشو، قرنطینه خانگی و قطع ارتباطات و تعاملات اجتماعی می‌شود و تداوم این مساله خلق افسرده را برای آدمی رقم می‌زند.

به عقیده عسکری‌پور یکی از علل اصلی بروز رفتارهای وسواس‌گونه افراط در احتیاط با هدف کاهش اضطراب و نگرانی است که در درازمدت به وسواس بدل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این آسیب روانی نیز نیازمند دریافت حمایت‌های روانی و مشاوره است که به ویژه برای مبتلایان به اختلال وسواس فکری – عملی بیش از گذشته احساس می‌شود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا