کد خبر : 101943 سه شنبه 23 اردیبهشت 1399 - 11:01:17
استفاده-از-نانوسرامیک-ایرانی-در-نیروگاه‌های-برق-کشور

استفاده از نانوسرامیک ایرانی در نیروگاه‌های برق کشور

سیناپرس: یک شرکت دانش بنیان موفق شد فناوری ساخت سرامیک محفظه احتراق توربین گازی حاوی نانوذرات را که در نیروگاه‌های برق یزد و بندرعباس مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسعه دهد.

محمد حسین‌زاده یزدی، مدیرعامل شرکت اطلس سرام کویر در این خصوص اظهار داشت: این محصول برای نیروگاه‌هایی که از توربین‌های طرح زیمنس استفاده می‌کنند، طراحی و ساخته شده است. شرکت مپنا این نوع توربین‌ها را تحت لیسانس شرکت زیمنس تولید می‌کند و سرامیک‌های مورد استفاده در آن توسط شرکت‌های خارجی تولید و وارد می‌شد. ما با استفاده از مهندسی معکوس اقدام به طراحی و ساخت این سرامیک‌ها کردیم که در آن ترکیبی از فناوری‌نانو و فناوری فوق‌سرمایش استفاده شده است.

وی بیان کرد: فناوری ساخت این محفظه‌های سرامیکی در اختیار دو شرکت زیمنس و جنرال الکتریک بود که با توسعه این فناوری در داخل کشور، دیگر به واردات این محصول نیاز نیست. به تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل بومی‌سازی این فناوری، مانع از واردت آن به داخل کشور شده است.

یزدی ادامه داد: این سرامیک‌ها باید قابلیت تحمل شوک حرارتی بالا را داشته باشند. از آنجایی که این سرامیک‌ها در نزدیکی توربین قرار دارند هرگونه آسیب و جدا شدن تکه‌ای از آن می‌تواند موجب آسیب جدی به توربین شود و خسارات بسیار سنگینی به دنبال داشته باشد. از این رو نانوذرات برای ارتقای کیفی سرامیک‌ها در فرآیند تولید به مواد سرامیکی اضافه می‌شوند که با انجام عملیات حرارتی، میزان تحمل شوک حرارتی سرامیک‌ها به شدت افزایش می‌یابد.

وی گفت: آزمایش‌های مختلفی توسط آزمایشگاه‌های بین‌المللی روی این محصول انجام شده و تاییدیه‌های لازم نیز دریافت شده است. این محصول در وندور لیست وزارت نیرو نیز قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت اطلس سرام کویر افزود: بعد از نصب و راه‌اندازی و مدت‌ها کار روی این سرامیک‌ها در نیروگاه برق یزد، مدیریت تولید برق بندرعباس نیز اقدام به استفاده از این محصول کرده است. دستیابی به دانش فنی این محصول گامی بزرگ برای کشور در مسیر خودکفایی است، محصولی که پتانسیل‌های صادراتی بالایی نیز دارد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]