کد خبر : 101438 چهارشنبه 10 اردیبهشت 1399 - 00:01:47
روز-ملی-خلیج-فارس

علم در 10 اردیبهشت ماه:

روز ملی خلیج فارس

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روز ملی خلیج فارس

در ایران روز ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است.مهمترين اسناد جهاني در تأييد مالكيت خليج فارس : قدمت خليج فارس " با همين نام چندان ديرينه است كه عده‌اي معتقدند "خليج فارس گهواره تمدن جهان يا خاستگاه نوع بشر است . يوناني‌هاي باستان اين خليج را "پرسيكوس سينوس " يا "سينوس پرسيكوس " كه همان خليج فارس است ناميدند، از آنجا كه اين نام براي نخستين بار در منابع درست و معتبر تاريخي كه غير ايرانيان نوشته‌اند آمده است، هيچگونه شائبه نژادي در وضع آن وجود ندارد.

  • روز جهانی ایمونولوژی

به پیشنهاد فدراسیون اروپایی انجمن های ایمونولوژی (EFIS) و با هدف افزایش آگاهی عمومی در حوزه ایمنی شناسی به عنوان اساس سلامت فردی، از سال 2005 تاریخ 29 آوریل (10 اردیبهشت) به نام روز جهانی ایمونولوژی نامگذاری شد.

ایمنی شناسی یا ایمونولوژی (Immunology) یکی از شاخه های زیست پزشکی است که به بررسی انواع واکنش ایمنی جانداران در برابر آنتی ژن های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری زا می پردازد.علم ایمونولوژی نوین مدیون تحقیقات ادوارد جنر، پزشک و دانشمند انگلیسی است که موفق به کشف نخستین نمونه موفق واکسن (آبله) در سال 1796 شد.

  • روز گرامیداشت قربانیان سلاح های شیمیایی

10 اردیبهشت مصادف با 29 آوریل، روز جهانی بزرگداشت قربانیان سلاحهایی شیمیایی است. این روز فرصت مغتنمی است برای ادای احترام به تمامی قربانیان سلاحهای شیمیایی در جهان به ویژه رزمندگان و قربانیان غیرنظامی که در طول جنگ تحمیلی در اثر این سلاح ها به شهادت رسیدند و نیز آنانکه هنوز از بیماریها و عوارض ناشی از این سلاح ها در رنج است.

  • تولد هارولد یوری

هارولد کلایتون یوری متولد 29  آوریل 1893 است. وی  شیمی‌فیزیک‌دان آمریکایی بود که در سال ۱۹۳۴ جایزه نوبل شیمی به او داده شد.  او پیشگام کار روی ایزوتوپ هاست و نقش قابل توجهی در توسعه بمب اتم داشت. بخشی از شهرت او به خاطر آزمایش میلر-یوری و نمایش امکان تولید ماده آلی از ملکول‌های ساده‌تر است. یوری 5 ژانویه1981 درگذشت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]