کد خبر : 100978 جمعه 29 فروردین 1399 - 11:51:00
ورزش-در-فضای-باز-بی-خطر-است

ورزش کردن با ماسک در فضای باز امکان پذیر است؟

ورزش در فضای باز بی خطر است

برای بسیاری از ما سوال پیش آمده است که آیا با زدن ماسک می توانیم در فضا باز ورزش هایی مانند دویدن و یا دوچرخه سواری را انجام دهیم ؟آیا ماسک از ما در فضای باز در مقابل ویروس کرونا محافظت می کند؟

آیا در حین ورزش در فضای باز باید ماسک بزنیم؟

به طور کلی، به گفته اکثر متخصصان، ورزش در فضای باز، با ماسک یا بدون ماسک، بی خطر است.

بنیامین کاولینگ، استاد اپیدمیولوژی و زیست آمار در دانشگاه هنگ کنگ و نویسنده ارشد یک مطالعه منتشر شده در طبیعت بیان کرده است من فکر می کنم انتقال نسبتا کمی از Covid-19 در خارج از منزل اتفاق می افتد، به جز در جمع های بزرگ و پر ازدحام.

او می گوید: دویدن برای سلامتی خوب است و انتقال ویروس از فرد دونده به فرد دیگر بسیار کم است البته اگر در فضای خلوت و عاری از ازدحام باشند.

با این وجود ، اکثر ما احتمالا باید هنگام انجام ورزش در بیرون، صورت خود را بپوشانیم. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند که همه در هنگام خروج از خانه، باید ماسک بپوشند. ماسک همچنین می تواند به افرادی که در هنگام دویدن با آنها مسیر یا پیاده رو به اشتراک می گذارید اطمینان دهد که ویروس از طریق شما منتقل نمی شود یا از آنها به شما.

آیا پوشیدن ماسک دویدن یا چرخه سواری را دشوارتر می کند؟

به گفته Bryanne Bellovary دانشجوی دکترا در دانشگاه نیومکزیکو در آلبوکرک ورزش در محیط های باز درست است. ممکن است ورزش کردن با ماسک دشوار باشد زیرا پوشیدن ماسک هنگام ورزش باعث محدود شدن جریان هوا می شود.

او می گوید: افرادی که با ماسک صورت ورزش می کنند بسته به ضخامت ماده ماسک، ممکن است در برابر تنفس دچار مشکل شوند.

Thijs Eijsvogels ، استادیار دانشگاه Radboud در هلند که به مطالعه تنظیم گرما و تنفس در ورزشکاران می پردازد نیز با او موافق است. اگر دهان و بینی کاملا پوشانده شده باشد، ممکن است محدودیتی در جریان هوا به وجود بیاید که باعث افزایش ناراحتی و کاهش عملکرد شما شود.

دکتر لوئیز-فیلیپ بولت، استاد قلب و عروق و ریه شناسی در دانشگاه لاوال در کبک سیتی، می گوید: ماسک ها به سرعت مرطوب می شوند. در نتیجه رطوبت در ماسک تجمع پیدا می کند. نفس کشیدن از طریق پارچه مرطوب تمایل به احساس تنش بیشتری نسبت به زمان خشک بودن دارد و ماسک های مرطوب بازده ضد میکروبی را از دست می دهند.

ورزش با ماسک صورت باعث ایجاد یک میکروکلید گرم و مرطوب در اطراف صورت شما خواهد شد. در واقع ماسک، قسمت پایین صورت شما را به مینی سونا تبدیل می کند و منجر به ایجاد عرق زیر ماسک و افزایش ترشحات بینی می شود.

او می گوید: نتیجه می تواند ناخوشایند باشد، اگر مانند خیلی از ما احساس شنیدن مخاط را که روی صورت شما ریخته می شود، ناخوشایند بدانید.

به طور کلی، تحقیقات و تجربه نشان می دهد که دویدن با ماسک در مقایسه با دویدن بدون ماسک کاملا متفاوت است.

چه نوع پوشش صورت برای ورزش در فضای باز بهترین است؟

بهترین نوع پوشش هنگام ورزش باف ها ( فیس بند ) هستند . باف ها اغلب از پارچه های نازک و مصنوعی ساخته شده اند که برای کاهش تولید گرما طراحی شده اند و از آنجا که در انتها باز هستند، جریان هوا را بیشتر از ماسک های جراحی استاندارد ترویج می کنند.

ضمن اینکه، ماسک های جراحی ممکن است میکروب ها را به طور مؤثر مسدود کنند. در حین تمرین اما آنها گرم هستند و به سرعت خیس می شوند.

بنابراین، شاید شما نیاز به مشورت قضاوت و وجدان خود داشته باشید و شاید چند نوع ماسک و پارچه مختلف را امتحان کنید. با این وجود، هرچه را که انتخاب کنید، فراموش نکنید فاصله خود را حفظ کنید. مهمترین احتیاط، دوری اجتماعی است. حداقل یک و نیم متر از هرکسی که عبور می کند فاصله بگیرید و هنگام رسیدن به خانه، دست و ماسک خود را ضد عفونی کنید.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
کلید واژه ها: ورزش کرونا ماسک ضدعفونی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]