کد خبر : 98971 دوشنبه 28 بهمن 1398 - 11:02:23
بی‌بند-و-باری-جنسی-خطر-سرطان-را-افزایش-می‌دهد

تأثیر پایبندی جنسی بر سلامت جسم:

بی‌بند و باری جنسی خطر سرطان را افزایش می‌دهد

سیناپرس: تحقیقات جدید نشان می دهد داشتن رابطه با شرکای مختلف جنسی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.این تحقیق، پژوهش‌های پیشین مبنی بر ارتباط عفونت‌های مقاربتی با ایجاد چندین تومور و ابتلا به هپاتیت را تأیید می‌کند.

تیمی از پژوهشگران در مطالعات اخیر خود دریافتند زنانی که سلامت رابطه و زندگی جنسی نداشته و با افراد مختلف آمیزش می‌کنند، نسبت به دختران باکره و یا زنانی که با یک نفر ازدواج‌کرده و رابطه داشته‌اند، دو برابر (91 درصد) بیشتر درخطر ابتلا به سرطان هستند.

در این پروژه تحقیقاتی، داده‌های 5 هزار و 722 نفر بزرگ‌سال 50 ساله و بالاتر، مورد تجزیه‌وتحلیل قرارگرفته و ارتباط مستقیمی بین فردی که با اشخاصی زیادی رابطه جنسی برقرار کرده و مدت‌زمان سلامت او مشاهده‌شده است.

به گزارش گروه بین‌المللی دانشمندان، افرادی که در مسائل جنسی بی‌قید بوده و از سلامت جسمی کمتری برخوردار هستند، معمولاً جوان‌تر بوده و تمایل بسیاری به کشیدن سیگار و مصرف نوشیدنی‌های الکلی دارند و هر هفته به انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی سنگین می‌پردازند.

جالب اینجاست، خطر ابتلا به سرطان در مردانی که در طول زندگی خود دو تا چهار شریک جنسی داشته‌اند، 57 درصد بیشتر از افرادی است که فقط یک شریک جنسی داشته و یا مجرد مانده‌اند و مردانی که بیش از ده شریک جنسی را گزارش داده‌اند، 69 درصد بیشتر دچار سرطان شده‌اند. این مسئله در زنانی که بیش از 5 و تا 10 شریک جنسی داشته‌اند، 64 درصد بیشتر از زنانی بوده که یا مجرد بوده و یا با یک شریک جنسی، زندگی کرده‌اند.

این تحقیق تنها به بررسی آماری این مساله پرداخته است و دلیل آن را جستجوی نکرده است اما یافته‌های پیشین نشان می‌دهند که عفونت‌های مقاربتی با ایجاد چندین تومور و ابتلا به هپاتیت ارتباط دارد. درواقع این تحقیق جدید تأکید می‌کند که احتمال ایجاد سرطان در افراد بی‌قید که از سلامت جنسی کمی برخوردارند، در سنین بالا افزایش پیدا می‌کند.

شرح کامل این پژوهش‌ و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله بهداشت جنسی و باروری بی.ام.جی (BMJ Sexual & Reproductive Health) منتشرشده و قابل‌دسترس است.

مترجم: فاطمه کردی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]