کد خبر : 97887 جمعه 27 دی 1398 - 00:03:01
روز-ملی-میانکاله

علم در 27 دی ماه:

روز ملی میانکاله

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روز ملی میانکاله

27دی ماه روز ملی میانکاله در تقویم ملی کشور برای نشان دادن اهمیت این تالاب بین المللی و جذب گردشگر بسیار موثر است.تالاب میانکاله فرودگاه پرندگان مهاجر سیبری است که در دی ماه بیشترین مهاجرت این پرندگان به این تالاب صورت می گیرد و 27 دی ماه نیز روز زیست کره در تقویم ملی است که از جمله دلایل انتخاب این روز بنام میانکاله بود.

تالاب بین المللی میانکاله در استان مازندران در ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان بهشهر واقع شده است. این تالاب یکی از زیستگاه های مهم و با ارزش پرندگان مهاجر آبزی و تعدادی پرندگان بومی است.

سازمان یونسکو برای این منطقه شناسنامه ویژه تهیه، مشخصات آن را به صورت کامل تشریح کرده و محلی به شمار آورده که باید برای انجام کارهای علمی و پژوهشی به دقت مورد حفاظت قرار گیرد. این شبه جزیره نام خود را از دو کاله (طرفین شمالی و جنوبی) گرفته است و محصول فرآیند مرفولوژیکی جریان دائمی آب دریای خزر است.

  • كشف اِوِرِسْت

قله اورست با بيش از 8848 متر ارتفاع به عنوان بلندترين قله دنيا در مرز كشور نپال و تبَّت در چين و در رشته كوه ‏هاي هيماليا واقع شده است كه در 17 ژانويه 1841م توسط جورج اِوِرِست كوهنورد و نقشه‏بردار انگليسي كشف، اندازه ‏گيري و به نام وي نام‏گذاري شد. با اين حال، جورج اورست نتوانست اين قله را خود فتح كند.

كوشش‏هاي بسياري براي صعود به قله اورست به عمل آمد و انسان‏هاي زيادي نيز جان خود را بر سر اين كار گذاشتند. در سال 1951م يك كوهنورد انگليسي راهي از جنوب اورست كشف كرد كه صعود به قله را ممكن ساخت.

نهايتاً در 29 مه سال 1953م عده‏اي از كوهنوردان سوئيسي عازم بالا رفتن از اورست شدند و تا ارتفاع 8/600 متري از آن صعود كردند و اين بيشترين ارتفاعي بود كه بشر تا آن تاريخ از كوه بالا رفته بود. اين قله سرانجام در سال 1953 توسط دو كوهنورد از هند و انگلستان فتح شد.

  •  درگذشت کامیلو خوزه سلا

کامیلو خوزه سلامتولد ۱۱ مهٔ ۱۹۱۶بود.وی رمان‌نویس و شاعر اسپانیایی به سال ۱۹۱۶ چشم به جهان گشود وی بعد از دوره ابتدایی و متوسطه در دانشگاه به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت، ولی بعدها به ادبیات روی آورد. وی توانست در سال ۱۹۸۹ جایزه نوبل ادبیات را دریافت نماید.وی ۱۷ ژانویهٔ ۲۰۰۲ در گذشت.


 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط