وزیر بهداشت:

دریافتی پرستاران نباید از درآمد پزشکان باشد

کد خبر : 97453 یکشنبه 08 دی 1398 - 10:03:52

وزیر بهداشت، گفت: دریافتی پرستاران از درآمد پزشکان پرداخت می شود که باید اصلاح گردد.

سعید نمکی، در نشست با اعضای شورای عالی نظام پرستاری، با اشاره به اینکه عدم تعریف هویت برای گروه‌های دیگر یکی از آسیب‌های نظام سلامت به شمار می‌رود اما پرستاران بایستی دارای استقلال شخصیتی و درآمدی باشند، اظهار داشت: جامعه پرستاری باید به سمت پرستاری جامعه نگر پیش رود و آنها باید ماهرترین و زبده ترین افراد نظام سلامت باشند زیرا ارتباط اول با بیمار توسط پرستاران صورت می‌گیرد. بنابراین باید مهارت مدیریت بیمار را داشته باشند.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که پرستاران علاوه بر بیمارستان‌ها باید در منازل و جامعه هم به ارائه خدمات بپردازند، تصریح کرد: دکترای پرستاری نیز باید مدیریت سلامت را بر عهده بگیرند.

وی در خصوص مشکلات پرداختی در سیستم سلامت، اظهار داشت: دریافتی پرستاران از درآمد پزشکان پرداخت می‌شود که باید اصلاح گردد و سیستم فی فور سرویس تغییر نماید و به سمت DRG پیش رویم تا سایر گروه‌ها نیز بتوانند از منافع آن سهیم شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به طرح قاصدک یادآور شد: از مخالفین سر سخت طرح قاصدک هستم و این طرح باید سریعاً لغو شود. برای اصلاح این مهم باید کارگروهی متشکل از شورای عالی و معاونین وزارت بهداشت تشکیل شود.

نمکی با اشاره به اینکه برای جایگزینی یک طرح به جای قاصدک می‌بایست سه شاخصه مد نظر قرار گیرد، افزود: عادلانه بودن، ایجاد رضایتمندی و همخوانی شرایط اقتصادی کشور می‌تواند در اصلاح این مهم کمک کننده باشد.

وزیر بهداشت، با بیان اینکه یکی از مشکلات تخت‌ها، عدم باز توزیع صحیح نیروی پرستاری است و باید این امور اصلاح شود، گفت: در حال حاضر مجوز استخدام ۹ هزار پرستار را اخذ نموده‌ایم اما در مرحله نخست نتوانستیم این تعداد پرستار جذب کنیم اما در ماه پایانی سال ۹۸ حدود ۵ هزار پرستار دیگر نیز جذب خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: استفاده از نیروهای غیر حرفه‌ای که جایگاه حرفه پرستاری را با خطر مواجه نماید، غیر منطقی است.

نمکی یادآور شد: افزایش تعرفه‌ها موجب افزایش هزینه‌های سازمان‌های بیمه گر شد که باعث ایجاد معوقات پرستاری شده است و تا روز پرستار امید می‌رود بخش قابل توجهی از معوقات پرستاری پرداخت خواهد شود.

وی با بیان اینکه معوقات در دانشگاه‌های مختلف یکسان نبوده و برخی از دانشگاه‌ها در پرداخت بهتر عمل کرده و معوقات کمتری دارند، عنوان کرد: کتاب ارزش‌های نسبی در حال بازنگری است و سازمان نظام پرستاری هم می‌تواند در این مورد هم افزایی داشته باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به تربیت نیروی پرستاری، افزود: نهادهای پرستاری در خصوص تربیت نیروی پرستاری به یک اجماع دست یابند ما هم پذیرا خواهیم بود.

وی در پایان با اشاره به صلاحیت حرفه‌ای تصریح کرد: صلاحیت حرفه‌ای نیز باید برون سپاری شود و توسط سازمان نظام پرستاری اعطا گردد و سازمان نظام پرستاری نظارت دقیق بر این امر داشته باشد.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]