قائم مقام معاون تحقیقات وزیر بهداشت خبر داد

اعطای گرنت ۲۵ میلیونی به برگزیدگان جشنواره رازی

کد خبر : 97427 شنبه 07 دی 1398 - 12:57:11

دکتر شاهین آخوندزاده با تأکید بر آنکه با آپارتاید علمی مواجه هستیم و پژوهشگران از جیب خود هزینه می‌کنند، گفت: اردیبهشت ماه سال آینده، ۲۵ میلیون تومان گرنت پژوهشی به برگزیدگان بیست‌وپنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی اعطا می‌کنیم.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در جلسه توجیهی برگزیدگان بیست و پنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که امروز در سالن جلسات دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: پژوهشگران از جیب خود هزینه می‌کنند، اما رنگ و بوی پژوهش در سایه همه بی مهری‌ها در کشور پخش شده و ادامه دارد. 

وی ادامه داد: منابع مالی ما برای پژوهش هر سال کمتر شده و هر چند سال هم ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین قدرت رقابت ما حتی با کشورهایی همچون ترکیه، مصر و پاکستان هم یک چهارم شده است.
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه صنایع دارویی با تحقیقاتی که در این حوزه انجام می شود، برپا است، اما بعضی می‌گویند دانشگاهیان فقط مقاله می‌نویسند، گفت: امیدواریم امسال رییس‌جمهور در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی حضور پیدا کنند و البته پروتکل‌های ریاست جمهوری نیز در جشنواره هست. 

آخوندزاده افزود: سیر آن چیزی که از سال ۹۴ تاکنون در جشنواره رازی اتفاق افتاده، به این صورت است که در آن زمان جشنواره باکس‌های متعددی داشت و در هر باکس برگزیدگان انتخاب می‌شدند، این موجب می‌شد افرادی انتخاب شوند که در سطح ملی نبودند. 

وی ادامه داد: این در حالی است که در سال ۹۴ اعلام شد که برای سال ۹۵، ۱۱ باکس به سه باکس کاهش پیدا کند که رقابت را سخت‌تر خواهد کرد. 

تخصیص نامنظم و کم بودجه به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت

قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: درسه سال گذشته بودجه اختصاص داده شده به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ثابت بوده و همچنین به دلیل مشکلات مالی این بودجه به صورت صد در صدی تخصیص داده نشده است. با توجه به تخصیص نا منظم و کم بودجه‌ها برنامه‌هایمان را اولویت‌بندی کردیم و در بخشی از این برنامه‌ها، استادیاران جوان، پایان‌نامه دکتری پژوهشی (بای ریسرچ) و فرهیختگان علوم پزشکی را حمایت کردیم، اما بودجه‌ای برای دانشجویان پسا دکتری نداشتیم.
آخوندزاده یادآور شد: علت این است که کسانی که بخواهند از مقطع دکتری وارد مقطع پسا دکتری گروه پزشکی شوند، به علت تعهد به خدمت در وزارت بهداشت امکان ادامه تحصیل را ندارند و اکثر کسانی که جذب مقطع پسا دکترا در دانشگاه‌های پزشکی کشور می‌شوند، فارغ التحصیل وزارت علوم در رشته‌هایی همچون شیمی و زیست‌شناسی هستند. 

قول وزیر بهداشت مبنی بر لغو تعهد خدمت فارغ‌التحصیلان دکتری دانشگاه‌های پزشکی، بعد از ۶ ماه

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان بین علم و دانش مرزهایی همچون وزارت علوم یا بهداشت قائل شد، گفت: بر این اساس به این تیجه رسیدیم که سرمایه‌گذاری در بخش استادیاران جوان وزارت بهداشت آورده بیشتری برای پژوهش دارد. در عین حال امیدواریم از سال آینده با قولی که از وزیر بهداشت گرفتیم، اگر فارغ التحصیلی در مقطع دکتری دانشگاه‌های پزشکی فارغ‌التحصیل شد و دانشگاهی به آن نیاز نداشت، تعهدات خدمت او بعد از ۶ ماه لغو شود و این فارغ‌التحصیل بتواند در هر جا که بخواهد از جمله در صنعت کار کند.
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوریز در بخش پایانی صحبتهای خود تصریح کرد: با آپارتاید علمی مواجه هستیم و دشمنان ما سعی می‌کنند دسترسی‌های بین‌المللی همچون ویزا و حضور در مجامع را از ما قطع کنند، از دشمن انتظاری نداریم؛ این در حالی است که کسانی هم در داخل ما را تحریم می‌کنند.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]