در سال ۲۰۲۰ :

۲ آدمک به ماه می روند

کد خبر : 96648 سه شنبه 12 آذر 1398 - 17:05:19

ناسا در نظر دارد در ماموریت آرتمیس ۱ در سال ۲۰۲۰ میلادی دو آدمک را به ماه بفرستد.

این آدمک‌ها دارای یک جلیقه محافظ خواهند بود که میزان اشعه‌ای که از خورشید و فضا ساطع می‌شود را اندازه‌گیری خواهند کرد. این جلیقه به این منظور طراحی شده که از قسمت‌هایی از بدن انسان که به امواج رادیویی بیشتر حساس هستند محافظت کند. آدمکی که به ماموریت آرتمیس ۱ خواهد رفت ویژگی‌هایی مطابق بدن یک زن خواه داشت مطالعات نشان می‌دهد زیرا زنان نسبت به مردان به تشعشعات رادیویی حساس‌تر هستند.
پروژه آرتمیس ۱ اولین ماموریت‌ از سری ماموریت‌های جدی بازگشت انسان به ماه است.
قرار است پرتاب بدون سرنشین این ماموریت در سال ۲۰۲۰ میلادی انجام شود که پایه و اساس اکتشافات انسان در عمق فضا را فراهم می‌کند.
این دو آدمک برای اندازه‌گیری میزان امواج رادیویی که فضانوردان به هنگام رسیدن به ماه در سال ۲۰۲۴ جذب خواهند کرد مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
یکی از این آدمک‌ها "زوهر"(Zohar) نام دارد و یک جلیقه تن آن خواهد شد که "استم‌راد"( StemRad) نام دارد . آدمک دوم هم "هلگا" نام دارد و بدون محافظ به ماه خواهد رفت.
هم‌اکنون فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی هم از جلیقه‌های محافظ استفاده می‌کنند. پوشیدن این جلیقه‌ها یک امری حیاتی به ویژه برای سلول‌های بنیادی است. زیرا این سلول‌ها در فضای عمیق یا در مریخ، توسط اشعه خورشید ویران می‌شوند.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]