محققان یافتند:

درمان عفونت‌ها با روش درمانی قدیمی

کد خبر : 96555 یکشنبه 10 آذر 1398 - 17:21:29

پزشکان در گذشته از فلزات برای درمان عفونت‌ها استفاده می‌کردند؛ اکنون محققان تصمیم گرفته‌اند که این روش‌های درمانی قدیمی را دوباره بررسی و به روشی مدرن و با تاثیر درمانی بیشتر به کار گیرند.

با افزایش تعداد باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها، دانشمندان به دنبال داروهایی به جز آنتی‌بیوتیک‌ها هستند که از آنها برای درمان عفونت‌ها استفاده کنند. از آنجا که پیش‌بینی می‌شود در آینده سودمندی آنتی‌بیوتیک‌ها کم‌رنگ شود، نیاز فوری به کشف روش‌های جدید برای درمان عفونت‌ها وجود دارد.
محققان دانشگاه "کانکتیکات" (UCONN) در "استورس" آمریکا اعلام کرده‌اند که می‌توان با بررسی روش‌های درمانی عفونت توسط پزشکان قدیم، روشی مناسب برای برطرف کردن معضل مقاومت به آنتی‌بیوتیک به‌کار برد.
عفونت‌هایی که در بیمارستان به بیماران منتقل می‌شود به احتمال زیاد به آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند. درمان "عفونت‌های بیمارستانی" بسیار سخت است و می‌توانند کشنده باشند. از جمله متداول‌ترین باکتری‌های بیمارستانی می‌توان به "آسینتوباکتر بائومانی" اشاره کرد
"آسینتوباکتر بائومانی" در وهله اول یک پاتوژن بیمارستانی است که به ویژه افرادی با سیستم ایمنی بدنی ضعیف، کودکان، سالمندان و بیماران سوختگی را عفونی کرده و در سربازان زخمی نیز گزارش شده است.
باکتری آسینتوباکتر بائومانی بسیار هوشمند است و می‌تواند یک سری مکانیسم متنوع در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها به‌کار برد و جلوی اثربخشی آن‌ها را بگیرد. از جمله این موارد، توانایی آن در تشکیل زیست‌لایه‌های محافظتی است که سفر به ریه‌ها و  مجاری ادراری را تسهیل می‌کند و گاهی منجر به ابتلای فرد به ذات‌الریه می‌شود. این توانایی، امکان انتقال و شیوع باکتری به دیگران را نیز افزایش می‌دهد.
محققان با بررسی انواع فلزات و شبه‌فلزات که پزشکان قدیم برای درمان عفونت از آن‌ها استفاده می‌کردند، متوجه شدند که ماده معدنی سلنیوم می‌تواند مقاومت به آنتی‌بیوتیک را در این نوع باکتری‌ها خنثی سازد.
سلنیوم ضد میکروبی به عنوان یک آنتی اکسیدان در رژیم غذایی شناخته شده است و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف روزانه آن را توصیه می‌کند. این ماده معدنی حتی می‌تواند بیماری‌زاهایی مانند باکتری استافیلوکوک اورئوس را از بین برده، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده و به سنتز اسید نوکلئیک کمک کند.
باکتری آسینتوباکتر بائومانی، به طور مداوم با شرایط جدید خود را تطبیق داده و از همین رو محققان روشی به‌کار بردند تا به جای حمله به آنچه که می‌تواند مکانیسم دفاعی آن را فعال کند، این باکتری را به‌طور کامل خلع سلاح کنند.
محققان توانستند با استفاده از سلنیوم سرعت فعالیت باکتری آسینتوباکتر بائومانی را کاهش داده و با تغییر ژنتیکی این باکتری، آن را از کار بیندازند.
بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، این متخصصان امید دارند با استفاده از فلز سلنیوم و هم‌چنین بررسی فلزات و شبه‌فلزات دیگر، بتوانند عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را درمان کنند.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]