خطرات در کمین ناخن‌کاران؛

زیبایی بخشیدن به بهای جان

کد خبر : 96379 دوشنبه 04 آذر 1398 - 12:13:51

نتایج مطالعات محققان نشان داد قرارگیری درازمدت ناخن‌کاران در معرض ترکیبات آلی فرار (VOCs) آنان را در معرض خطرات جدی چون ابتلا به مشکلات تنفسی، اختلال در باروری و سرطان قرار می‌دهد.

هرکس که یک بار هم گذرش به سالن‌های ترمیم و زیبایی ناخن افتاده باشد، با بوی زننده برآمده از ناخن‌های مصنوعی، لاک و لاک پاکن‌ها آشناست. مشتریانی که برای ترمیم یا طراحی ناخن‌های خود به این سالن‌ها مراجعه می‌کنند به طور موقت و گذرا این بو را تحمل می‌کنند اما ناخن‌کارهایی که ساعت‌ها در معرض مواد شیمیایی موجود در فضای این سالن‌ها هستند، با جان و سلامت خود بازی می‌کنند.   

بوی نامطبوعی که در سالن‌های ناخن‌کاری به مشام می‌رسد، ناشی از ترکیبات آلی فرار (VOCs) است که به‌سادگی بخار شده و به گاز تبدیل می‌شوند. استشمام طولانی مدت این مواد طیف گسترده‌ای از مشکلات را برای سلامت افراد به همراه دارد که از آن جمله می‌توان به بروز سردرد، ابتلا به التهاب تنفسی، اختلال در باروری و سرطان اشاره کرد.

محققان دانشگاه ایالتی کلرادو این مساله را در ۶ سالن ترمیم و کاشت ناخن این ایالت مورد مطالعه قرار داده و دریافتند که ناخن‌کارانی که در این سالن‌ها مشغول به کار هستند، بیشتر ساعات روز را در معرض سطوح بالایی از بخار ترکیبات آلی فرار قرار دارند. ناخنکارهای حرفه‌ای که تا ۱۹ سال سابقه کار در این سالن‌ها داشتند، از سردرد و التهابات پوستی و چشمی شکایت می‌کردند.

بسیاری از افراد کار کردن در سالن‌های زیبایی را به عنوان یک شغل نسبتا بی‌خطر به حساب می‌آورند اما این طور نیست. یافته‌های مطالعات محققان نشان داد که میزان قرار گرفتن در معرض هیدروکربن‌های آروماتیک چون بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلین در این سالن‌ها با سطحی که از مطالعات انجام شده بر روی کارگران پالایشگاه‌های نفت و تعمیرکاران خودرو به دست آمده، برابری می‌کند.  

به گزارش ایرنا،یافته‌های به دست آمده از این تحقیق چیز جدیدی نیست. پژوهشگران ایرانی در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ میلادی بر روی سالن‌های زیبایی در تهران انجام دادند، به وجود غلظت مشابهی از بنزن، اتیل بنزن و زایلین در فضای این سالن‌ها دست یافتند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]