موفقیتی دیگر؛

سیستم خطای پرتاب دراگون آزمایش شد

کد خبر : 96229 یکشنبه 26 آبان 1398 - 11:00:37

شرکت فضایی "اسپیس ایکس" با موفقیت "سیستم خطای پرتاب"(launch abort system) کپسول دراگون را آزمایش کرد.

در پی حادثه‌ای که ماه آوریل برای کپسول دراگون اتفاق افتاد و طی آن یک انفجار غیرمنتظره در حین آزمایش موتور این کپسول رخ داد بالاخره شرکت  اسپیس ایکس پس از ماه‌ها با موفقیت آزمایش "سیستم اشتعال ثابت کپسول دراگون"(static fire test of its Crew Dragon) و سیستم خطای پرتاب خود را به پایان رساند.

سیستم خطای پرتاب(LAS) یا سیستم فرار اضطراری(LES) سیستمی است که در بالای موشک‌های غول پیکر تعبیه می‌شود و وظیفه دارد در صورت تشخیص خطر یا انفجار احتمالی، کپسول خدمه را به سرعت از موشک جدا کند تا خطری جان فضانوردان را تهدید نکند.

استقرار سیستم‌های خطای پرتاب بسیار ضروری است و از زمان برنامه "مرکوری" و برای پرتاب موشک "سترن V" به منظور اکتشاف ماه در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ استفاده می‌شده است و هم اکنون نیز در پرتاب‌های موشک روسی "سایوز" استفاده می‌شود.

این سیستم را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول یک پوسته محافظ سبک وزن است که کپسول را طی صعود می‌پوشاند. این پوشش از کپسول در برابر گرما، باد و فشارهای صوتی محافظت می‌کند.

بخش دوم، برج پرتاب است که بالای محافظ نشسته است. این برج در نوک تیز موشک قرار دارد و دارای سه موتور تشخیص خطا در پرتاب و همچنین موتورهای جدا کننده کپسول و کنترل ارتفاع است.

این موتورها در هنگام پرتاب و یا حین پرواز موشک غول آسای "سیستم پرواز فضایی"(SLS ) در صورت تشخیص خطری مبنی بر شکست مأموریت، به سرعت فعال می‌شوند و کپسول خدمه را از بدنه اصلی موشک جدا می‌کنند و می‌توانند ۱۸۱ تن وزن را با خود حمل کنند.

در نهایت چتر نجات باز می‌شود و کپسول به سلامت روی زمین فرود می‌آید.

این گام مهم ممکن است نشانگر این باشد که اسپیس ایکس و کپسول دراگون به هدف خود برای ارسال فضانوردان ناسا در سال آینده به ایستگاه بین‌المللی فضایی نزدیک‌تر شده‌اند.

این همان آزمایش آتش سوزی استاتیک است که چند ماه پیش منجر به انفجار کپسول دراگون شد و در پی آن حادثه مقامات ناسا و اسپیس ایکس اعلام کردند که انفجار به دلیل نشت سوخت رخ داده است. نشت سوخت در شیر چک باعث ایجاد حرکت آرام اکسید کننده مایع از طریق دریچه چک شده و در نهایت به انفجار منجر شد.  روز ۲۰ آوریل، هنگامی‌که شرکت "اسپیس ایکس" در حال تست موتور کپسول "دراگون" بود، موتور این کپسول با بد عمل کردن سبب نشت دود بسیاری در هوا شد. پس از این اتفاق، اسپیس ایکس گفت که دلیل بروز ناهنجاری در موتور کپسول دراگون بوده است. اما اکنون پس از چند روز این شرکت بالاخره اعتراف کرد که در حین تست آتش، موتور کپسول دراگون به طور کامل نابود شده است. تست موتور کپسول دراگون که در "منطقه ۱ "(Landing Zones ۱)" پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال" انجام شد، به نابودی این کپسول منجر شد.

به گزارش ایسنا،طی این آزمایش جدید، مهندسان موتورهای کپسول دراگون را در نزدیکی "منطقه ۱ "(Zone ۱ )پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال اسپیس ایکس آزمایش کردند. علاوه بر این عملکرد ۱۶ پیشران دراکو دراگون را نیز آزمایش کردند. دراکو( Draco) خانواده‌ای از موتور موشک با سوخت مایع و "هایپرگل"(نوعی سوخت موشک) طراحی و ساخته شده توسط اسپیس‌اکس برای استفاده در پرتابگر و کپسول فضایی همین شرکت است. تاکنون دو موتور از این خانواده به نام‌های دراکو و سوپردراکو ساخته شده است. اسپیس ایکس به طور جدی سیستم های ایمنی پرواز کپسول دراگون را آزمایش کرده است.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]