چند همسری مباح یا ناروا؟

چند همسری به استحکام خانواده ضرر می رساند

کد خبر : 95972 جمعه 17 آبان 1398 - 10:41:50

دبیر انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه گفت: چند همسری استحکام بنیان خانواده را زیر سوال می‌برد و می‌ تواند مخاطرات مربوط به سلامت روحی، روانی و حتی جسمی را برای اعضای خانواده رقم بزند

ناصر قاسم‌زاده درباره چند همسری اظهارداشت: امروز بخشی از افراد را در جامعه داریم که اصلا نمی‌توانند ازدواج کنند و بخش زیادی از آن را جوانان تشکیل می‌دهند که به دنبال چندهمسری نیستند. بنابراین اینکه در جامعه یک درصد خاصی از افراد که متمول و توانمند مالی بوده و به دنبال چند همسری هستند را بخواهیم به ازدواج پایین و وجود دختران مجرد سن بالا ربط بدهیم درست نیست و بنیان خانواده را بر هم می‌زند.

وی  گفت: متاسفانه امروز در لایه‌هایی از مدیریت جامعه از جمله در رسانه ملی می‌بینیم که به موضوع چند همسری می‌پردازند و به آن اصرار دارند. به نظر می‌رسد که باید ریشه‌یابی شود آیا اکنون درد جامعه ما چند همسری است؟ وقتی بسیاری از جوان‌ها نمی‌توانند ازدواج کنند، باید برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه در راستای رفع موانع ازدواج باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا زندگی‌هایی که چند همسری اتفاق می‌افتد تداوم دارد، گفت: در تجربه‌ های مشاوره‌ای با دو دسته افراد مواجه شده‌ام و این موضوع به خود زنان مربوط است، بخشی از زنان جامعه در طول تاریخ عادت کرده‌اند استثمار شوند، عادت کرده‌اند مورد ظلم و ستم واقع شوند. در مراجعان موردهایی را می‌بینم که زنان با هوش اجتماعی پایین، به پذیرش چند همسری تن می‌دهند. هیچ زنی دوست ندارد همسرش با فرد دیگری در ارتباط باشد.

وی ادامه داد: بخش دوم زنانی هستند که ناچارند به چند همسری بودن شوهرشان تن بدهند چون مسایل فرهنگی جایی که در آن زندگی می‌کنند و مسایل اقتصادی، آنها را مجبور می‌کند تا این موضوع را بپذیرند یا زنانی هستند که همسر ندارند و حاضر هستند به عقد موقت یا دائم مردی که همسر دارد دربیایند تا بتوانند هزینه‌های زندگی خود را تامین کند.

قاسم‌زاده به نقش دولت در حمایت از زنان اشاره کرد و گفت: وقتی دولت نمی‌تواند اگر در خانواده‌ای طلاق جاری شد از حقوق یک زن حفاظت کند و به او بیمه تعلق بگیرد و امنیت اجتماعی و اقتصادی دهد، موضوع چند همسری نیز وجود دارد.

دبیر انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه در پاسخ به این سوال که آیا چند همسری بر سلامت روان خانواده تاثیر منفی دارد، به پانا گفت: چند همسری استحکام بنیان خانواده را زیر سوال می‌ برد و می‌ تواند مخاطرات سلامت روحی و روانی و حتی جسمی را برای اعضای خانواده رقم بزند. پدیده چند همسری در مقطعی از تاریخ نسخه‌ای برای حل مشکلات جوامع بشری بوده است که امروز جامعه ما ظرفیت این موضوع را ندارد. چند همسری می‌تواند سلامت روان خانواده را مورد تهدید جدی قرار دهد و افرادی که می‌ خواهند این اقدام را داشته باشند ابتدا باید سلامت آنها در تمامی وجوه بررسی شود. کم می‌بینم امروز زنی که چنین شرایطی را برای زندگی قبول کند و در شرایط نرمال و سلامت باشد.

وی تاکید کرد: امروز در جامعه جهانی ازدواج عبارت است از این که فردی یک فرد دیگر را انتخاب کند که در طول زمان پاسخگوی نیازهای هم در همه زمینه‌ها باشند. هیچ کسی ازدواج نمی‌کند که جدا شود. ازداج نمی‌کند که عشق خودش را با دیگری تقسیم کند و وارد حریمی شود که افراد دیگر به آن تجاوز کنند. در زندگی‌هایی که چند همسری وجود دارد، نداریم فردی را که توان برقراری عدالت را داشته باشد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]