کد خبر : 95552 دوشنبه 29 مهر 1398 - 13:57:07
دستاوردهای-صنعت-هسته‌ای-در-پزشکی-و-کشاورزی-تشریح-شد

در تشریح جزئیات چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای:

دستاوردهای صنعت هسته‌ای در پزشکی و کشاورزی تشریح شد

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به برگزاری چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای در دانشگاه شهیدباهنر، دستاوردهای این فناوری را در پزشکی و کشاورزی تشریح کرد.

محمدعلی طاهر در گفتگو با مهر در تشریح جزئیات چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور اظهار داشت: این نمایشگاه از سوی سازمان انرژی اتمی با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان از روز گذشته آغاز شده به مدت چهار روز تا یکم آبان‌ماه سال‌جاری در فضایی به مساحت هزار و ۲۰۰ متر مربع در این دانشگاه برگزار می شود.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به برپایی ۲۰ غرفه در سه بخش چرخه سوخت هسته‌ای، نیروگاهی و کاربردهای صنعت هسته‌ای در صنایع مختلف افزود: این نمایشگاه در ۱۵ محور چرخه سوخت هسته ای، اکتشاف و استخراج، غنی سازی اورانیوم، تولید آلیاژی نوین، مجتمعهای سوخت، فیزیک هسته ای، ماکت نیروگاهی کشاورزی هسته ای، فراوری اورانیوم، کاربرد پرتوهای هسته‌ای، راکتور تحقیقاتی، آب سنگین، پسمانداری و زباله‌های هسته‌ای، حفاظت در برابر پرتوهای هسته‌ای و شبیه ساز راکتور قدرت به ارائه دستاوردها می پردازد.

وی ادامه داد: در بخش چرخش سوخت نیروگاه ۲۲۵ قلم محصول، کاربردهای جانبی هسته‌ای ۱۷۵ قلم محصول، ۶ ماکت بزرگ نیروگاه بوشهر، پسمانداری، آبشار سانتریفیوژ، مرکز پرتودهی، فراروی اورانیوم و ماشین های سانتریفیوژ در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

طاهر در ادامه با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ نوع دارو که با فناوری هسته ای ساخته شده اند، در این نمایشگاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر داروهایی ساخته شده اند که در گذشته از خارج از کشور وارد می شد اما اکنون نه تنها این داروها به واسطه صنعت پیشرفته هسته ای در داخل تولید می شود، بلکه صادر نیز می شود.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان در ادامه به یکی از کاربردهای صنعت هسته ای در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: برای نگهداشت محصولات کشاورزی از جمله پسته، برنج و سبزیجات از اشعه گاما استفاده می شود که نسبت به مواد شیمیایی بی ضرر است. به طور مثال با استفاده از اشعه گاما، برنجی تولید شده است که در حال حاضر در بازار هم وجود دارد؛ این نوع برنج با آب کمتری نسبت به آن چیزی که در شمال کشت می شود، به عمل می آید و لازم نیست که در آب کاملا غوطه ور باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: کارشناسان انرژی اتمی در غرفه ها حضور دارند و درباره محصولات عرضه شده و صنعت هسته ای توضیحات لازم را به عموم مردم ارائه می دهند. 

طاهر همچنین هدف از برگزاری این نمایشگاه را آگاه‌سازی افکار عمومی نسبت به دانش بومی صنعت هسته ای و معرفی آن به عنوان یک تکنولوژی مفید در زندگی مردم، رفع ابهام در زمینه فعالیت های هسته ای به لحاظ ایمنی، زیست محیطی و چه به لحاظ سیاسی و خنثی سازی تبلیغات منفی دشمنان، ایجاد علاقه مندی به جذب کارشناسان و متخصصان دانشگاهی و جذب نخبگان و تقویت خودباوری و غرور ملی از طریق مشاهده علمی و معرفی کاربردهای این صنعت به ویژه در کشاورزی و پزشکی عنوان کرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]