کد خبر : 95405 سه شنبه 23 مهر 1398 - 09:00:56
موضوعی-که-40-سال-مخفی-ماند

در افشاگری دانشمند بازنشسته آمریکایی مشخص شد:

موضوعی که 40 سال مخفی ماند

سیناپرس: دانشمند آمریکایی و عضو پروژه وایکینگ ناسا که حدود 40 سال پیش در مریخ فرود آمد، مدعی شده است که این مأموریت منجر به کشف شواهد قطعی وجود حیات میکروبی در مریخ شده و سازمان فضایی ناسا برای سال‌ها این موضوع را مخفی نگه‌داشته است.

پروژه موسوم به وایکینگ که در سال 1976 میلادی توسط ناسا انجام‌شده و شامل مجموعه عملیات‌های موفقیت‌آمیز مطالعات مریخ بود، منجر به فرود آمدن سفینه روی سطح سیاره سرخ شد. این فضاپیمای تاریخ‌ساز، نخستین عملیات موفقیت‌آمیز فرود ایمن در سیاره سرخ محسوب می‌شود. فضاپیمای فوق، تصاویر و داده‌هایی را از سطح این سیاره به زمین ارسال کرد که نقش مهمی در شکل‌گیری مأموریت‌های اکتشافی مریخ در سال‌های بعدی ایفا کردند.

به‌تازگی یکی از دانشمندانی که به‌طورجدی درگیر مأموریت‌های پروژه وایکینگ بود، افشاگری‌های عجیبی انجام داده است. وی در این رابطه می‌گوید: اگر ما به دنبال کشف حیات و وجود زندگی در مریخ هستیم، احتمالاً قبلاً آن را پیداکرده‌ایم.

آنالیز یافته‌های پروژه وایکینگ و بررسی منحنی داده‌های به‌دست‌آمده از مریخ در دهه 70 میلادی، نشانگر وجود تنفس میکروبی در سیاره سرخ است. منحنی‌های مریخ شبیه به نمونه‌هایی است که توسط آزمایش‌های LR در خاک سیاره زمین تولید می‌شود. به نظر می‌رسد ما سال‌ها پیش به این سؤال نهایی؛ یعنی وجود حیات در مریخ، پاسخ داده‌ایم.

گیلبرت لوین (Gilbert Levin)، پژوهشگر اصلی پروژه وایکینگ، به‌تازگی اعلام کرد که داده‌های ارسال‌شده از مریخ در دهه هفتاد میلادی، اثبات‌کننده وجود زندگی در این سیاره هستند.

یکی از آزمایش‌های متعدد علمی در مأموریت پروژه وایکینگ، آزمایش‌های The Labeled Release experiment نام داشتند که به‌اختصار با عنوان LR شناخته می‌شوند.

هدف اصلی این آزمایش‌ها، تشخیص وجود زندگی در مریخ بود و طی آن نتایج مثبت زیادی به دست آمد که وجود فعالیت میکروبی در خاک مریخ را اثبات می‌کرد. این یافته‌ها، بسیار مهم و نتایج به‌دست‌آمده از آن؛ بسیار خیره‌کننده بودند اما ناسا سرانجام پس از انجام آزمایش‌های بعدی موفق به یافتن ماده آلی، در سطح مریخ نشده و به همین دلیل موضوع را رها کرده و مسکوت گذاشت.

لوین در این رابطه می‌نویسد: «آنالیز یافته‌های این پروژه و بررسی منحنی داده‌های به‌دست‌آمده از مریخ، نشانگر وجود تنفس میکروبی در سیاره سرخ است. منحنی‌های مریخ شبیه به نمونه‌هایی است که توسط آزمایش‌های LR در خاک سیاره زمین تولید می‌شود. به نظر می‌رسد ما سال‌ها پیش به این سؤال نهایی؛ یعنی وجود حیات در مریخ، پاسخ داده‌ایم.»

از سوی دیگر گزارش‌های رسمی ناسا می‌گوید که این سازمان آزمایش‌های دیگری در رابطه با اثبات وجود حیات در سیاره مریخ انجام داده و هدف آن شناسایی وجود مواد ارگانیک در این سیاره بود. نتایج این آزمایش‌ها منفی بوده و ناسا پژوهش‌های بیشتر را با این تفسیر که احتمالاً شواهد موجود در خاک مریخ بنا به دلایل دیگری ایجادشده‌اند، متوقف کرد.

گیلبرت لوین، دانشمند سابق ناسا به‌شدت با این موضوع مخالف است و می‌گوید استدلال‌ها و مدارک محکمی برای اثبات حیات در مریخ وجود دارد. طی سال‌های متمادی از زمان انجام مأموریت وایکینگ در مریخ، کاوشگرهای متعددی در این سیاره به مطالعه پرداخته و ایده وجود حیات در دوران گذشته این سیاره، بسیار پررنگ بود. به نظر می‌رسد وجود آب، ترکیبات آلی، غلظت متان که با سرعت زیاد در حال تغییر است و چندین کشف دیگر در این راستا، نشان‌دهنده وجود حیات در مریخ است. البته هنوز ناسا به‌طور رسمی این موضوع را تائید نکرده و می‌گوید هیچ مدرک غیرقابل‌انکاری در این رابطه وجود ندارد.

لوین اعتقاد دارد که سازمان فضایی ناسا باید مطالعه و اثبات وجود حیات میکروبی مریخ را در صدر اولویت مأموریت‌های آینده خود قرار دهد و امتناع این سازمان از انجام آزمایش‌های تشخیص حیات در مأموریت‌های اخیر، امری غیرمنطقی و کوتاه بینانه است.

در برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای کاوشگر و مریخ نوردی که قرار است طی سال 2020 میلادی در مریخ فرود بیاید، انجام آزمایش‌های مطالعه ساختار میکروبی، پیش‌بینی‌نشده است و به همین دلیل، دانشمند سابق ناسا نسبت به این موضوع بسیار بدبین است.

به‌هرحال اگر ادعاهای این دانشمند برجسته سابق امریکایی درست باشد، مشخص نیست که چرا سازمان فضایی ناسا طی این چند دهه از انتشار دقیق یافته‌های پروژه وایکینگ و اثبات وجود حیات در مریخ، طفره رفته و آن را پنهان کرده است؟

مترجم: احسان محمدحسینی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]