کد خبر : 94851 چهارشنبه 03 مهر 1398 - 17:34:21
بومی-سازی-زبان-برنامه‌نویسی-نرم‌افزارهای-توسعه-وب

ازسوی یک شرکت فناور محقق شد:

بومی سازی زبان برنامه‌نویسی نرم‌افزارهای توسعه وب

با توجه به نقش سرنوشت‌ساز فناوری اطلاعات و زیر ساخت‌های حوزه IT در آینده ملت‌ها، باید تمام اجزای این اکوسیستم عظیم، یک به یک در داخل کشور بومی سازی شود.

 بر اساس آمار موجود شغل‌هایی همچون مدیر تضمین کیفیت (QA)، مهندس سخت‌افزار، مهندس امنیت، متخصص علم داده و البته برنامه نویسی جزو پر درآمدترین مشاغل فعلی دنیا محسوب می‌شوند و این روند در دهه پیش رو تشدید خواهد شد.

تمام این حرفه‌ها در خدمت فناوری اطلاعات هستند و این مسئله به وضوع سمت و سوی آینده فناوری در جهان را نشان می‌دهد.سیاست‌گذار این حوزه در ایران نیز بر اهمیت این بخش تاکید دارد. بر اساس ریل‌گذاری انجام گرفته، در حال حاضر از هر ۴ شرکت دانش‌بنیان فعال، یکی در حوزه فناوری اطلاعات مشغول کار است.

به دلیل رشد شرکت‌های برخط ارائه دهنده محصول و خدمات، ارزش زنجیره مالی در این حوزه از ۶۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته است.رشد این بازار پر حجم نیاز به خدمات پایه‌ای را افزایش داده است و استفاده بی محابا از محصولات و خدمات دیگر کشورها و عدم محافظت از داده‌های عظیم کاربران ایرانی می‌تواند عواقبی در پی داشته باشد.

برنامه‌نویسی از جمله ستون‌های اصلی خیمه فناوری اطلاعات است که به خاطر اهمیت ویژه آن، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جزو دروس اصلی دبستان برای کتب درسی کودکان محسوب می‌شود.

زبان برنامه‌نویسی در ایران عموماً بر اساس منابع غیرمجاز کپی شده آموزش داده می‌شود و سالهاست که متخصصین در این حوزه بر لزوم تدوین یک زبان برنامه‌نویسی ایرانی تاکید دارند.اکثر کشورها در جهان تنها مصرف کننده تولیدات چند کشور محدود غربی هستند و پیش از این تنها کشورهایی نظیر چین و هند نسبت به تدوین زبان برنامه‌نویسی بومی اقدام کرده‌اند و اکنون ایران نیز به این جرگه پیوسته است.

نگارش زبان برنامه‌نویسی بومی ایرانی توسط یک شرکت فناور

حمیدرضا اعتدال مهر مدیرعامل یکی از شرکت‌های فعال درحوزه فناوری‌های اطلاعات می‌گوید: پس از شناسایی عواقب متفاوت و خطرناک استفاده از نسخه غیر رسمی نرم افزارهای توسعه وب تصمیم به توسعه مدل بومی گرفتیم.

وی افزود: البته با توجه به پیچیدگی‌های فنی و نبود متخصص در سطح این پروژه، توسعه حدود ۱۰ سال بطول انجامید و خوشبختانه موفق شدیم برای نخستین بار در کشور زبان برنامه نویسی ایرانی را توسعه دهیم.

این فعال حوزه دانش‌بنیان اظهارکرد: در حال حاضر در تمام مراکز آموزش عالی و وزارت آموزش و پرورش زبان‌های شرکت‌های عموماً آمریکایی مانند P.H.P  و ESP.NET تدریس می‌شود و برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی ایرانی تدوین شده، به یک دهم زمان مورد نیاز برای یادگیری نسبت به زبان‌های خارجی نیاز است.

وی ادامه داد: در پنج سال گذشته این برنامه بررسی و اشکال زدایی شده و هم اکنون  نسخه جدید این برنامه برای بیش از ۱۱۰۰ وب سایت ارایه خدمت می‌کند.

اعتدال مهر با تاکید بر توسعه موزاییکی اکوسیستم فناوری اطلاعات در داخل کشور بیان کرد: از این برنامه می‌توان برای طراحی هرگونه نرم‌افزار، وب اپلیکیشن و پورتال تحت وب استفاده کرد و این محصول به هیچ عنوان حاصل مهندسی معکوس نیست و طراحی آن کاملاً ایرانی است.

وی گفت: موفقیت وب سایت‌های طراحی شده با این زبان در تست‌های مختلف قابل ملاحظه در موتورهای جستجوگر (سئو) حکایت از استانداردهای بالای این محصول دارد.

به گفته مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، آموزش این زبان به طور کامل رایگان است و آموزش در سطح ابتدایی آن تنها نیاز به دانستن html , css  برای علاقه‌مندان دارد.

وی گفت:مدل درآمدی این شرکت دانش‌بنیان از ارایه این خدمت فروش هاستینگ است و قیمت این محصول با امکاناتی بسیار کاملتر مشابه محصولات (کد باز) یا (غیر رسمی) است.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]