کد خبر : 94780 سه شنبه 02 مهر 1398 - 09:23:50
ارتباط-آنتی-بیوتیک-ها-با-خطر-بروز-مشکلات-قلبی-

یافته محقق ایرانی دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا؛

ارتباط آنتی بیوتیک ها با خطر بروز مشکلات قلبی

محققان دریافتند بین یکی از متداول ترین گروه آنتی بیوتیک های تجویزی و مشکلات قلبی ارتباط وجود دارد.

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا دریافتند مصرف کنندگان فعلی گروه آنتی بیوتیک های fluoroquinolone نظیر Ciprofloxacin یا Cipro، در مقایسه با بیماران دریافت کننده آنتی بیوتیک amoxicillin با افزایش 2.4 برابری ریسک ابتلا به نارسایی آئورت و میترال مواجه هستند؛ در این مشکل خون به قلب جریان برگشتی دارد.این ریسک در مدت 30 روز مصرف بیشترین میزان است.

برخی پزشکان به خاطر طیف وسیع فعالیت آنتی باکتریایی و جذب بالا آن به شکل خوراکی، که به اندازه درمان درون وریدی موثر است، تجویز آنتی بیوتیک های fluoroquinolone را به سایر آنتی بیوتیک ها ترجیح می دهند.

«مهیار اطمینان»، سرپرست تیم تحقیق و استادیار دانشگاه، در این باره می گوید: «تجویز این گروه از آنتی بیوتیک ها بسیار راحت است اما در اکثریت موارد واقعا نیاز نیستند. تجویز نامناسب، هم موجب مقاومت آنتی بیوتیکی و هم مشکلات جدی قلبی می شود.»

در این مطالعه، محققان داده های بدست آمده توسط سازمان غذا و دارو آمریکا را بررسی کردند. آنها از بین بیش از 9 میلیون بیمار، 12,505 مورد مشکل جریان بازگشت خون به دریچه را شناسایی کرده و آنها را با 125,020 فرد در قالب گروه کنترل مقایسه کردند.

آنها مصرف fluoroquinolone را با مصرف آنتی بیوتیک های amoxicillin و azithromycin مقایسه کردند.نتایج نشان داد ریسک نارسایی آئورت و میترال در مصرف کنندگان فعلی fluoroquinolone در طول 30 روز مصرف بسیار بالاست.

منبع:مهر
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]