کد خبر : 94442 شنبه 23 شهریور 1398 - 12:57:47
کاهش-پدیده-وارونگی-هوا-در-فصل-سرما-با-نانوکاتالیست-ایرانی

کاهش پدیده وارونگی هوا در فصل سرما با نانوکاتالیست ایرانی

سیناپرس: یک شرکت ایرانی موفق به تولید کاتالیست هایی با فناوری نانو شد که در راستای کاهش پدیده وارونگی هوا در فصل سرما تاثیر گذار است.

یک شرکت ایرانی نانوکاتالیست‌های اگزوز خودرو برای کاهش آلودگی هوا تولید می‌کند که استفاده از آن‌ها می‌تواند سهم به‌سزایی در بهبود کیفیت هوا در روزهای سرد سال داشته باشد. نانوکاتالیست‌های این شرکت دارای استاندارد یورو ۴ هستند.

این شرکت مبدل کاتالیستی خودرو حاوی نانوذارت فلزات گران‌بها جهت کاهش آلاینده‌های گاز خروجی از اگزوز تولید می‌کند که نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا می‌تواند داشته باشد.

لادن کمال‌زاده مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت درباره کاتالیست‌های نانویی شرکت گفت:این کاتالیست به دلیل بهره‌مندی از نانوذرات می‌تواند اثربخشی بالایی داشته باشد به این شکل که کاهش ابعاد ذرات موجب افزایش مساحت سطحی شده و در نهایت باعث بهبود کارایی کاتالیست می‌شود.

وی افزود: بنابراین می‌توان گفت اصلی‌ترین تفاوت میان این نانوکاتالیست‌ها با کاتالیست‌های رایج، در سطح فعال بالای نانوکاتالیست‌ها به دلیل کاهش ابعاد ذرات است. این در حالی است که تاثیر کاهش ابعاد فقط محدود به عملکرد کاتالیست نشده و قیمت آن را نیز کاهش می‌دهد.

به گفته وی، در واقع زمانی که از ذرات درشت استفاده می‌شود میزان مصرف مواد اولیه ( فلزات گران‌بها) افزایش می‌یابد و این روی قیمت نهایی تاثیرگذار است و در عین حال به دلیل بزرگ بودن ابعاد، مساحت سطح افزایش نمی‌یابد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]