کد خبر : 94266 یکشنبه 17 شهریور 1398 - 09:45:31
اختلال-در-خواب-با-مصرف-سیگار-الکترونیکی-

نتایج تحقیقات نشان داد:

اختلال در خواب با مصرف سیگار الکترونیکی

سیناپرس: بنابر تحقیقی که به تازگی در آمریکا انجام شده، سیگار الکترونیکی خطر اختلال در خواب را افزایش می­ دهد.

 این تحقیق نشان داد حتی مصرف  نامنظم سیگار الکترونیکی می تواند باعث بر هم خوردن نظم خواب شود. با آنکه افرادی که می­خواهند سیگار را ترک کنند ممکن است سیگار الکترونیکی را جایگزین مطمئنی بدانند اما تحقیق تازه ای نشان می دهد ممکن است اینگونه نباشد. در این تحقیق گزارش شده کسانی که سیگار الکترونیکی می کشند همانند کسانی که سیگارهای معمولی استعمال می کنند نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر دچار بدخوابی می شوند.

محققان 1664 دانشجو که 41 درصد از آنها به صورت اتفاقی یا مرتب سیگار الکترونیکی می کشیدند را تحت آزمایش قرار دادند. همچنین 29 درصد دیگر از آنها به صورت اتفاقی یا مرتب از سیگارهای معمولی مصرف می کردند. یافته ها نشان داد میانگین نمره خواب بیشتر آنها در هر دو گروه، پایین بود.

حتی مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی نسبت به مصرف کننده های سیگارهای معمولی داروهای خواب بیشتری استفاده می کردند.

«اما برت» استاد دانشگاه ایالتی اکلاهما و نویسنده این تحقیق می گوید: با توجه به اینکه کم خوابی و استعمال زیاد سیگار، از جمله مصرف سیگار الکترونیکی در بین دانشجویان رایج است، درک اینکه مصرف سیگار الکترونیکی چه تاثیری بر خواب می گذارد بسیار اهمیت دارد زیرا کیفیت خواب با بسیاری از مشکلات سلامتی ارتباط دارد.

برت افزود این تحقیق نشان داد که حتی استفاده نامنظم از سیگار الکترونیکی با اختلال خواب ارتباط دارد. وی تاکید کرد: از آنجا که ما دریافتیم مصرف سیگارهای الکترونیکی حتی به صورت نامنظم، باعث بدخوابی می شود، این امر ممکن است هدف خوبی برای اقدامات پیش­گیرانه و درمانی باشد. 

یافته های این تحقیق در مجله مطالعات خواب (Journal of Sleep Research) به چاپ رسیده است.

مترجم: محسن حدادی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]