شناسایی ساختار سه بعدی پروتئین هموگلوبین ماهیان دریای خزر

کد خبر : 93692 سه شنبه 22 مرداد 1398 - 11:21:42

پژوهشگران موفق شدند ساختار سه بعدی پروتئین هموگلوبین ماهی ایرانی در دریای خزر را بدست آورند.

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی-بیوفیزیک دانشگاه تهران موفق به شناسایی ساختار سه بعدی پروتئین‌های نوین و بومی دو نوع ماهی از آبزیان دریای خزر شدند که گامی مهم در زمینه تحقیقاتی و علمی و شروع راهی با اهمیت در زمینه استفاده از تکنیک کریستالوگرافی ماکرومولکولی برای ایران است.

آیا تا به حال درباره تکنیک کریستالوگرافی ماکرومولکولی شنیده‌اید؟ این تکنیک در تحقیقات مخصوصا برای به دست آوردن ساختار سه بعدی پروتئین‌های نوین و بومی کاربرد دارد. کشورهای پیشرفته با استفاده از این روش اقدام به شناسایی ساختار سه بعدی پروتئین‌ها کرده‌اند و در کشورمان نیز این تحقیقات با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط متخصصان در مرکز تحقیقات بیوشیمی-بیوفیزیک دانشگاه تهران انجام شد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عارفه سادات سید عربی مجری این طرح پژوهشی بیان کرد: تلاش برای بدست آوردن ساختار سه بعدی هموگلوبین دو ماهی ایرانی در دریای خزر، به دست محققان ایرانی، ارزش بسیاری دارد و نه تنها در زمینه تحقیقاتی و علمی گامی بزرگ و نوین است بلکه شروع راهی مهم و با اهمیت در زمینه استفاده از تکنیک کریستالوگرافی ماکرومولکولی برای ایران است.

این پژوهشگر در ادامه درباره اهمیت دستیابی به ساختار سه بعدی پروتئین ماهی گفت: تحقیقات روی هموگلوبین ماهی‌ها در مناطق و دریاهای مختلف جهان از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا تفاوت میان آن‌ها نشان از تاثیرات محیط دارد. در این پژوهش به دست آوردن ساختار سه بعدی هموگلوبین دو ماهی ایرانی در دریای خزر می‌تواند به یافته‌های محققان ایرانی که در این راستا قدم بر داشته‌اند کمک بسیار بزرگی کند، زیرا عملکرد متفاوتی که در هموگلوبین این ماهی‌ها دیده می‌شود با علم ساختاری معنای بیشتری را در بر خواهد داشت.

سیدعربی با اشاره به اینکه توالی پروتئین هموگلوبین ماهی دریای خزر تا کنون شناسایی نشده بود، گفت: هموگلوبین نقش مهمی در اکسیژن رسانی و دفع دی اکسید کربن دارد، بنابراین با شناخت این پروتئین می‌توانیم بیماری‌های مرتبط را شناسایی و برای درمان اقدام کنیم.

وی بیان کرد: این طرح می‌تواند در تولید ملی دانش کشور در تحقیقات و علوم ساختاری پروتئین‌های نوین که در امراض و غیره نقش بسیار مهمی دارد، خیلی  مؤثر باشد. همچنین می‌تواند باعث پیشرفت ملی شود تا ایرانیان بتوانند به یافته‌های جدیدی برسند، با انجام این تحقیق نخستین قدم برای بومی سازی این فرآیند برداشته شد.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]