آینده فناوری با اینترنت 5G گره‌خورده است:

‎اینترنت 5G فقط برای تلفن همراه نیست

کد خبر : 93405 شنبه 12 مرداد 1398 - 15:16:33

شبکه‌های 5G در چند سال آینده در بیشتر جهان صنعت و تجارت گسترش پیداکرده و سود کلانی را عاید صنایع و شرکت‌های استفاده‌کننده از این فناوری خواهد کرد. برخلاف نظر عامه مردم، کاربرد اصلی این شبکه در تلفن‌های همراه نبوده و معطوف به صنعت خواهد شد.

شبکه‌های سلولی نسل پنجم اینترنت طی چند سال آینده در بیشتر جهان صنعتی گسترش پیدا خواهد کرد. این فناوری که بیشتر با نام 5G شناخته می‌شود، در خط مقدم اولویت شبکه‌های تلفن همراه قرار دارد.  شبکه‌های 5G در مقایسه با شبکه‌های قبلی تلفن همراه، جهش بی‌سابقه‌ای در عملکرد ارائه می‌دهند و تعداد اتصالات تلفن همراه تا سال ۲۰۲۵ از ۸ میلیارد به ۲۰ میلیارد افزایش خواهد یافت.

این فناوری برنامه‌های کاربردی جدیدی را در صنایع مختلف ازجمله محیط‌زیست، سلامت، انرژی و تولید ارائه خواهد کرد. قابل‌توجه است که  این شبکه، اتصالات سریع‌تر و باثبات‌تری را ارائه می‌دهد و می‌تواند در مقایسه با شبکه‌های سنتی نسل چهارم (4G)حدود ده برابر کاربران بیشتری را  در یک منطقه خاص پشتیبانی کند.

به‌طور خاص، این نسل جدید اینترنت می‌تواند به‌اندازه یک‌میلیون دستگاه در هر کیلومترمربع، در مقایسه با کمتر از صد هزار دستگاه در هر کیلومترمربع برای اینترنت 4G  پشتیبانی کند.

به گفته رافائل باربریو (Raffaele Barberio)، مدیر Key4biz، یک پورتال پیشرفته تکنولوژی و ارتباطات دیجیتال، 5G را برای مناطقی مانند استادیوم‌ها، گردهمایی‌ها، یا کنسرت‌ها که تعداد كاربران كم و متراکم دارند، مناسب می‌شمارد.

اما به لطف کار محققان و توسعه‌دهندگان فناوری از دانشگاه بولونیا (Bologna) و شرکت ارتباطات JMA Teko، بخشی از JMA Wireless ، شبکه‌های 5G در داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود، جایی که آن‌ها توانایی عملکرد روبات‌های صنعتی و راهنمایی خودکار مونتاژ و خطوط تولید را دارند.

به‌این‌ترتیب، فقط سرعت و نحوه استفاده از فناوری شبکه‌های 5G از 4G بهتر نیست، بلکه این فناوری جدید؛ از سیستم‌های بی‌سیم یا وای فای که برای برقراری ارتباط و هماهنگی دستگاه‌ها استفاده می‌شود نیز برتر است.

ریمو ریچی (Remo Ricci)، مدیر اجرایی JMA Teko در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «شبکه‌های درون ساختمانی، روشی بی‌نظیر برای بهره‌گیری از فرکانس‌هایی است که امکان اتصال تراکم‌های بسیار زیاد دستگاه‌ها را با سرعت بسیار زیاد، ظرفیت بیشتر، تأخیرهای کمتر و ثبات بیشتر نسبت به سال‌های گذشته فراهم می‌کند.»

بر اساس گفته‌های ریچی، JMA Teko ، یکی از سازندگان شبکه‌های 5G «درون ساختمانی»، اولین کسی بود که این فناوری را به‌صورت تجاری به بازار عرضه کرد و سپس دیگران از آن پیروی کردند.

در سراسر جهان‌بخش عمده‌ای از تمرکز روی شبکه‌های 5G بر تأثیر آن‌ها در استفاده از تلفن همراه شخصی است. پیش‌بینی‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد، فناوری 5G ، رونق جدیدی را برای تولیدکنندگان تلفن‌های همراه به دنبال خواهد داشت زیرا مصرف‌کنندگان برای دسترسی به شبکه‌های سریع‌تر و جدیدتر، باید دستگاه‌های جدید خریداری کنند. اما بااین‌حال طبق گفته باربریو، ارزش اصلی شبکه‌های 5G استفاده صنعتی و تجاری آن‌ها خواهد بود.

پرتال Key4biz پیش‌بینی کرد که تأثیر جهانی شبکه‌های 5G در سراسر جهان به بیش از 17 تریلیون دلار آمریکا، تقریباً اندازه تولید ناخالص داخلی برای 28 کشور کل اتحادیه اروپا، به مدت 15 سال خواهد رسید.

باربریو در مصاحبه‌ای در رابطه با این موضوع گفت: «پتانسیل فناوری اینترنت 5G بسیار زیاد است. اشتباه است که به‌سادگی به 5G به‌عنوان یک نسخه سریع‌تر 4G نگاه کنیم. می‌توان گفت این فقط یک رودخانه در حال حرکت سریع‌تر نیست بلکه یک  اقیانوس بسیار بزرگ‌تر، عمیق‌تر و گسترده‌تر است.»

قابل‌ذکر است که  پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند که در آینده شبکه‌های 5G کاربردهایی داشته باشند که امروز نمی‌توان تصور آن را هم داشت.

مترجم: احسان محمد حسینی

منبع: xinhuanet

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]