زیر نظر ستاد نانو؛

شیشه های رفلکس دوجداره نانو وارد بازار شد

کد خبر : 93346 دوشنبه 07 مرداد 1398 - 09:37:50

محققان موفق به تولید شیشه های دوجداره رفلکس با فناوری نانو شدند که زیر نظر ستاد توسعه فناوری نانو وارد بازار شده است.

 شیشه دوجداره ترکیبی از دو یا چند لایه شیشه است که فاصله بین آن‌ها با هوای خشک یا انواع دیگر گازها پر می‌شود. طی فرآیند ساخت، با استفاده از اسپیسر آلومنیوم که داخل آن از سیلیکاژل پر شده و توسط چسب بوتیلی، شیشه به اسپیسر آلومنیومی چسبانده می‌شود و در نهایت به وسیله چسب پلی‌اورتان و چسب سیلیکون دور آن پوشش داده می‌شود.

ذخیره انرژی و روشنایی مطلوب از مزایای این نوع شیشه‌ها است. در راستای تولید این شیشه ها یک شرکت ایرانی توانسته فناوری نانو را در تولید این شیشه ها به کار بگیرد و کارکردهای این شیشه ها را نسبت به نمونه های معمولی افزایش دهد.

این شیشه‌های رفلکس که مطابق با فناوری پیشرفته PVD و با لایه‌نشانی اکسیدهای فلزی یا سرامیکی بر روی سطح شیشه ساده یا رنگی تولید می‌شوند، به طور گسترده در ساختمان‌ها، هتل‌ها و ورودی‌های شیشه‌ای و عموما به صورت لمینیت و سکوریت و دوجداره مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این پوشش‌ها با دوام و مقاوم بوده و استانداردهای بین‌المللی همانند EN۱۰۹۶ را رعایت کرده و گزینه مناسبی برای معماری نوین هستند. همچنین استفاده از فناوری نانو از عبور اشعه‌های مضر خورشید جلوگیری کرده و اشعه IR را تا حد زیادی کنترل می‌کند.

 این شیشه ها که فناوری نانو به کار رفته علاوه بر دریافت گواهی‌نامه نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو، استاندارد ملی ایران و گواهینامه‌هایOHSAS، ISO و CE را نیز دریافت کردهاست. همچنین این شیشه های رفلکس در رنگ‌های بسیاری در دسترس است که می‌توانند به تنهایی یا به صورت شیشه لمینیت، شیشه سکوریت یا دو جداره مورداستفاده قرار گیرند.

شیشه‌ها در رنگ‌های سفید، برنز، آبی، دودی، سبز و مسی در ساختمان و صنایع دکوراسیون، خودرو، آینه، ایمنی و... استفاده می‌شوند.

این شیشه‌ها با نشاندن لایه‌ای از اکسید فلزات روی شیشه فلوت ساده تولید می‌شوند. تمامی فرآیند لایه‌نشانی در خلأ با ایجاد یک لایه فلزی و یا ترکیبی بر روی سطح شیشه انجام می‌گیرد. پوشش ایجاد شده به صورت لایه سخت روی شیشه نشانده می‌شود و قابلیت‌های مختلفی از جمله مقاومت در برابر خم کردن و مقاوم‌پذیری توسط حرارت را دارا است.

شیشه‌های رفلکس دودی و سبز که با استفاده از فناوری‌های پیشرفته لایه‌نشانی تولید می‌شوند، در نواحی گرمسیری و در ساختمان‌های شیشه‌ای در مقیاس بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرند. این شیشه‌ها به روش PVD و با کیفیت بالا همراه با گواهی CE Mark، مطابق با استاندارد ISIRI ایران و استاندارد EN۱۰۹۶ اروپا تولید می‌شوند.

شیشه‌های رفلکس آبی و صورتی نیز با لایه‌نشانی اکسید فلزی و سرامیکی بر روی سطح شیشه پوشش داده می‌شوند. پوشش ایجاد شده دارای ساختار پیچیده‌ای است و لذا سیستم لایه‌نشانی بایستی ظرفیت تولید و دقت کنترل فنی بالایی داشته باشد.

قابلیت برش، خم کردن، حرارت دادن و قابلیت لمینیت شدن بدون ایجاد آسیب به لایه روی شیشه، جلوگیری از تابش نور زیاد در طول روز، جلوگیری از عبور اشعه‌های مضر خورشید، کنترل اشعه IR تا حد زیاد، ایجاد محیط و فضای سالم برای زیباسازی شهر و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کنترل مؤثر انرژی از ویژگی‌های این محصولات است.

این نوع شیشه‌ها طیف‌های مختلف اشعه‌های UV خورشیدی را بازتاب می‌کنند ولی باعث تغییر رنگ وسایل منزل نمی‌شوند. از آنجا که لایه‌نشانی به روش Soft Coating است پوشش سطح شیشه مستحکم و مقاوم در برابر خراش است.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]