گجتی که بینایی ۵ نابینا را احیا کرد

کد خبر : 93304 شنبه 05 مرداد 1398 - 11:57:42

۵ نابینا با کمک عینکی جدید توانسته اند تا حدودی بینایی خود را به دست بیاورند. این افراد مبتلا به ماکولار دژنراسیون مرتبط با سن بودند.

به تازگی گجتی ابداع شده که به ۵ فرد نابینا کمک کند دوباره ببینند. شرکت Pixium Visions سیستم بیونیکی ابداع کرده که شامل عینکی مجهز به دوربین فیلمبرداری ویدئویی است. این عینک به یک پردازشگر رایانشی کوچک متصل است.

این عینک در حقیقت اطلاعات بصری دنیای خارج را به تصاویری قابل درک برای صاحب آن تبدیل می‌کند. البته باید یک تراشه رایانشی سبک پشت شبکیه چشم بیمار نصب شود این پردازشگر کوچک اطلاعات بصری دریافت شده توسط عینک را به یک تصویر مادون قرمز تبدیل می‌کند که در مرحله بعد به چشم بیمار تابیده می‌شود.

پالس های الکتریکی الکترودهایی در تراشه ریز را فعال می‌کنند که به نوبه خود سیگنالی به عصب‌های بینایی می‌فرستد و مغز می‌تواند آنها را به تصویری تبدیل کند.

تراشه توسعه یافته برای این منظور حاوی حدود ۴۰۰ الکترود است که با هدف تهییج سلول‌های شبکیه برای حمل تصاویر به مغز طراحی شده اند.

این گجت تا کنون روی ۵ نفر آزمایش شده و داوطلبان شرکت کننده در این آزمایش مبتلا به ماکولار دژنراسیون مرتبط با سن بودند و پس از استفاده از عینک و نصب تراشه در چشمشان توانستند حروف را بخوانند.

دژنراسیون ماکولا که به عنوان دجنراسیون وابسته به سن ماکولا (AMD or ARMD) شناخته می‌شود یک وضعیت پزشکی است که ممکن است نتیجه آن تاری یا از دست دادن بینایی در مرکز دید باشد. در اوایل اغلب هیچ نشانه‌ای وجود ندارد. به تدریج دید یک یا هر دو چشم بدتر می‌شود و ممکن است حتی دید به‌طور کامل از دست برود و حتی فعالیت‌های روزانه فرد مختل شود.

این آزمایش در بیمارستانی در پاریس انجام شده است. به گفته شرکت توسعه دهنده این عینک ۱۲ ماه پس از انجام آزمایش هیچ گونه مشکلاتی در بیماران مشاهده نشد.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]