کد خبر : 92967 دوشنبه 24 تیر 1398 - 00:09:35
آغاز-پروژه-آزمایشی-آپولو-سایوز

علم در 24تیرماه:

آغاز پروژه آزمایشی آپولو-سایوز

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • آغاز پروژه آزمایشی آپولو-سایوز

پروژه آزمایشی آپولو–سایوز نخستین مأموریت فضایی مشترک بین آمریکا و شوروی و نخستین همکاری فضایی بین‌المللی بود. این مأموریت در ۲۴ تیر ۱۳۵۴ (۱۵ ژوئیه ۱۹۷۵) آغاز شد و در طی آن، فضاپیمای آمریکایی آپولو و فضاپیمای روسی سایوز در مدار زمین به هم متصل شدند و فضانوردان آن‌ها باهم عملیات مشترکی را به انجام رساندند. پروژه آپولو-سایوز چه به لحاظ فنی و چه از نظر سیاسی عملیات مهمی محسوب می‌شود.

  • تاسیس بنیاد موزیلا

بنیاد موزیلا یک سازمان غیرانتفاعی است که با هدف پشتیبانی و هدایت پروژه متن‌باز موزیلا بنا نهاده شده است. این بنیاد که در15ژوئیه  سال ۲۰۰۳ میلادی شروع به کار کرد، وظیفه تعیین سیاست‌های مربوط به توسعه، زیرساخت‌های اصلی و کنترل نشان تجاری و مسائل مربوط به حق تکثیر را بر عهده دارد. این بنیاد صاحب شرکت موزیلا نیز هست. شرکت موزیلا کارفرمای بسیاری از توسعه‌دهندگان موزیلا و مسئول انتشار مرورگر وب موزیلا فایرفاکس و رایانامه‌خوان موزیلا تاندربرد است. این شرکت به‌صورت کامل در اختیار بنیاد موزیلا قرارداد و از سیاست‌های ناسودبَریِ آن پیروی می‌کند. بنیاد موزیلا توسط بنیادی به همین نام که با شرکت نت‌اسکیپ همکاری می‌کرد، بنیان نهاده شد. این بنیاد هم‌اکنون در دره سیلیکون شهر مانتین ویو در ایالت کالیفرنای ایالات متحده واقع شده است.

  • آغاز به کار توئیتر

توئیتر یک پروژه بود که توسط شرکت Obvious در مارس ۲۰۰۶ ایجاد شد نمونه اولیه توئیتر به عنوان یک سرویس داخلی برای کارکنان Odeo مورد استفاده قرار گرفت و نسخه کامل آن در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۶ معرفی شد. اما در اکتبر ۲۰۰۶ به صورت همگانی در دسترس قرارگرفت. این سرویس به سرعت مورد توجه قرار گرفت تا اینکه در مارس ۲۰۰۷ برنده وب اورادز جشنواره جنوب از جنوب غربی در بخش وبلاگ شد.

  • تولد رابرت بروس مریفیلد

رابرت بروس مریفیلد متولد 15ژوئیه 1921 بود . وی بیوشیمیست آمریکایی و برنده جایزه نوبل شیمی 1984 برای توسعه روش سنتز شیمیایی روی یک ماتریکس جامد است که در  14 مه 2006 درگذشت.

  • تولد لئون ماکس لدرمان

لئون ماکس لدرمان متولد 15 ژوئیه 1922 است. وی فیزیکدان آمریکایی و برنده جایزه نوبل فیزیک 1988 برای تحقیقات در حوزه نوترینوهاست.

  • درگذشت هرمان امیل لوئیس فیشر

هرمان امیل لوئیس فیشر متولد 9اکتبر 1852 بود. وی شیمیدان آلمانی و برنده جایزه نوبل شیمی 1902 برای کشف استری شدن فیشری بود . وی  در 15 ژوئیه 1919 درگذشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]