کد خبر : 92756 جمعه 14 تیر 1398 - 15:28:39
لیوان-و-فنجان-بیسکوییتی-خوراکی-ساخته-شد

باهمت مخترع ایرانی ارائه شد:

لیوان و فنجان بیسکوییتی خوراکی ساخته شد

سیناپرس: محمد رضا نژاد، مخترع جوان ایرانی موفق به طراحی و ساخت ظروف دوستدار محیط‌زیستی شده است که قابل‌خوردن بوده و می‌تواند جایگزین لیوان‌ها و ظروف یک‌بارمصرف شود. این ظروف در مواجهه با مایعات مقاوم بوده و قابلیت خورده شدن دارد.

استفاده روزافزون از لیوان‌های یک‌بارمصرف در محیط بیرون از منزل و در برخی موارد در داخل منزل تأثیرات مخرب جبران‌ناپذیری بر سلامتی جسمی انسان‌ها دارد. این ظروف علاوه بر سرطان‌زا بودن، برای محیط‌زیست مضر بوده و معمولاً تجزیه پلاستیک تا چند صدسال طول می‌کشد.

 امروزه مصرف مواد غذایی در ظروف بسته‌بندی‌شده پلاستیکی یا ظروف یک‌بارمصرف بسیار رایج بوده و در ایران نیز این نوع ظروف در مناسبت‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند.

نتایج پژوهش‌های انجام‌شده توسط دانشمندان نشان می‌دهد که مصرف مواد غذایی در ظروف پلاستیکی از همان ابتدای دوران جنینی بر سلامت انسان تأثیرات سو داشته و این در حالی است که امروزه اکثر ظروف غذایی ما از بطری تا سینی‌های سالاد و لیوان از پلی کربنات پلاستیک ساخته می‌شوند که دارای برخی از مواد شیمیایی زیست فعال مانند بیسفنول و فتالات هستند. این مواد به‌ویژه در مجاورت با حرارت آزادشده و پس از مصرف، با هورمون‌های بدن انسان ترکیب می‌شوند. تحقیقات انجام‌شده در اوایل سال جاری نشان داد که بیش از ۹۰ درصد از آب بطری از مارک‌های پیشرو در جهان با میکروپلاستی آلوده‌شده است.

این موضوع سبب شد تا محمد رضا نژاد، مخترع ایرانی اقدام به تهیه و ساخت نوعی ظروف ساخته‌شده از بیسکوئیت کند که خوراکی بوده و هیچ ضرری برای محیط‌زیست ندارد.

 با استفاده از لیوان و فنجان بیسکوییتی خوراکی به‌جای لیوان‌های یک‌بارمصرف می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرد.

لیوان و فنجان بیسکوییتی خوراکی تک لایه (یکپارچه) با مقاومت تا 4 ساعت در مقابل هر نوع نوشیدنی گرم (چای، قهوه، نسکافه، انواع دم‌نوش‌های گیاهی و ...) و سرد (آب آشامیدنی، انواع آب‌میوه، شیر و ...) که هیچ‌گونه تغییری در طعم، رنگ، بو و خواص نوشیدنی ایجاد نکرده و پس از نوشیدن محتویات آن؛ خود لیوان و یا فنجان قابل‌خوردن بود و طعم و ارزش غذایی آن همانند بیسکوییت است. با توجه به مواد تشکیل‌دهنده لیوان و فنجان خوراکی اختراعی و عدم استفاده از هیچ‌گونه مواد نگهدارندِ این محصول هیچ‌گونه ضرری برای سلامتی انسان نداشته و باعث جلوگیری از ورود بخشی از مواد پلاستیکی مضر به چرخه طبیعت می‌شود

گفتنی است لیوان و فنجان بیسکوییتی خوراکی به‌صورت تک لایه (یکپارچه) تولید می‌شود و هیچ‌گونه لایه محافظ داخلی و خارجی ندارد.

از سوی دیگر لیوان و فنجان بیسکوییتی خوراکی ارائه‌شده توسط محمد رضا نژاد، هیچ نمونه مشابه داخلی نداشته و قابلیت تولید انبوه جهت مصرف عمومی را به‌سادگی داراست. این محصول دارای گواهی‌نامه ثبت اختراع است و علی‌رغم انجام آزمایش‌های لازم و تائید مراکز مختلف علمی و تحقیقاتی کشور، به دلیل مشکلات مالی و عدم‌ حمایت‌های لازم؛ هنوز به‌صورت تجاری تولید نشده است.

ظروف پلاستیکی معمولاً از مشتقات نفتی مانند پروپان یا اتان تشکیل‌شده‌اند که تحت فرایندهایی تبدیل به پلیمر می‌شوند. پلیمرها در حالت عادی تأثیری بر سلامتی انسان ندارد اما زمانی که در مجاورت نوشیدنی‌هایی با دمای بالا (مانند چای، قهوه و ...) و یا با موادی دارای خاصیت اسیدی (مانند برخی از آب‌میوه‌ها) قرار می‌گیرند به مونومر تجزیه‌شده که مونومرها حاوی مواد سمی بوده و در درازمدت عامل ایجاد سرطان در انسان‌ها می‌شود.

علاوه بر این لیوان‌های یک‌بارمصرف پلاستیکی به دلیل قابلیت استفاده آسان و دور ریختن، باعث انباشت زباله‌های پلاستیکی می‌شوند که یکی از معضلات زیست‌محیطی جامعه امروز است که به دلیل تجزیه‌پذیری گاه چند صدساله بشدت زندگی انسان‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

با توجه به مضرات شدید لیوان‌های یک‌بارمصرف برای سلامتی، جایگزینی سالم برای این نیاز ضروری روزمره در خارج از منزل احساس شد که انگیزه اصلی این تحقیق و ساخت لیوان و فنجان بیسکوییتی خوراکی تک لایه (یکپارچه) گشت تا هیچ مشکلی از این بابت سلامتی انسان‌ها و محیط‌زیست را تهدید نکند.

این لیوان و فنجان بیسکوییتی خوراکی اختراعی به‌راحتی در هر مکان و جایی قابل‌استفاده بوده و ماندگاری بالایی دارد، ضمن آنکه در صورت طراحی و ساخت تجهیزات و تولید انبوه قیمت تمام‌شده آن پایین بوده و به‌راحتی در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرد.

محمد رضا نزاد در این رابطه به خبرنگار سینا پرس گفت: درمجموع دغدغه من از این اختراع، افزایش سطح سلامتی در زندگی روزمره و تشویق به زندگی سالم در جامعه است. گفتنی است جهت جذابیت ظاهری این محصول می‌توان در تولید آن از رنگ‌های مجاز خوراکی مورد تائید وزارت بهداشت استفاده کرد تا به‌صورت رنگی نیز در دسترس مصرف‌کنندگان به‌خصوص کودکان قرار گیرد.

پیش‌زمینه ساخت ظروف بیسکوئیتی

از دیرباز بیسکوییت یکی از خوراکی‌های مورداستفاده مردم بوده که تقریباً تمام افراد در سنین مختلف از آن استفاده می‌کنند ولی این خوراکی پرطرفدار پس از قرار گرفتن در مجاورت رطوبت و مایعات فرم و شکل خود را در کوتاه‌ترین زمان ازدست‌داده و نرم می‌شود.

به این دلیل با توجه به مضر نبودن این خوراکی تصمیم به تولید لیوان و فنجان بیسکوییتی تک لایه (یکپارچه) گرفته شد که اگرچه مواد تشکیل‌دهنده آن همانند بیسکوییت است ولی در مقابل مایعات مقاوم بوده و فرم و شکل خود را به دلیل نوع خاص پخت از دست نمی‌دهد.

نکته منحصربه‌فرد این اختراع تک لایه بودن آن است که هیچ لایه داخلی یا خارجی پوششی و کمکی ندارد.

نمونه‌های مشابه خارجی

تاکنون تلاش‌های متعددی برای تولید جایگزین ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی در گوشه و کنار جهان صورت گرفته است که اکثراً ناموفق بوده و هر یک دارای مشکلات خاص خود هستند.

در سال 2016، یک استارت آپ در کشور بلغارستان به‌منظور جلوگیری از تولید این حجم زباله در سال لیوان‌هایی برای قهوه‌های برون‌بر طراحی کرده که خوراکی هستند و می‌توانند قهوه داغ را درون خود نگه‌دارند بدون اینکه روی طعم قهوه اثر گذاشته و یا از مقاومت لیوان کاسته شود البته این محصول هیچ‌گاه به تولید انبوه نرسیده و سازندگان آن به دنبال جذب سرمایه‌گذارند.

در یک تلاش دیگر و این بار در شرق آسیا، یک مخترع اهل اندونزی، لیوانی سبک و زیبا که در رنگ‌های شاد و متنوع عرضه می‌شود طراحی کرده است که با مواد خوراکی ساخته‌شده و می‌توان علاوه بر نوشیدن مایع درون آن، خود لیوان را نیز به‌عنوان یک ماده خوراکی مصرف کرد البته این لیوان از جلبک دریایی تولیدشده فقط توانایی نگهداری مایعات سرد را دارد و در مجاورت مایع گرم تجزیه می‌شود.

شرکت مشهور KFC نیز چندی پیش تلاش کرد تا نوعی لیوان خوراکی را به مشتریان خود ارائه دهد. این لیوان‌ها از نوع خاصی بیسکویت ساخته‌شده‌اند که اطراف آن کاغذهای شکری خوراکی و سپس نوعی شکلات سفید و مقاوم در برابر گرما پوشانده است. نشان کی اف سی نیز درست روی آخرین لایه یعنی شکلات چاپ می‌شود.

جالب است بدانید که این فنجان در ابتدا بسیار سفت‌وسخت بوده و نمی‌توان به‌راحتی آن را گاز زد. ولی با ریختن قهوه در آن، به‌آرامی نرم شده و قابل‌خوردن می‌شود. البته این لیوان دارای هزینه بالایی بوده و بیسکوئیت آن برخلاف نمونه ساخته‌شده توسط مخترع ایرانی، به‌آسانی حل می‌شود و راز مقاومت آن، شکلات استفاده‌شده در رویه لیوان است.

تلاش‌ها برای ساخت ظروف جایگزین ظروف پلاستیکی، منحصر به این موارد نبوده و بر اساس گزارش منتشرشده در مجله تخصصی Bioresource Technology تیمی از پژوهشگران بین‌المللی موفق شده‌اند با کمک خزه‌ها و جلبک‌های دریایی، نوعی پلیمر با نام پلی هیدروکسی آلکوانات تولید کنند که ماده اولیه ساخت پلاستیک بوده و پلاستیک ساخته‌شده به این روش، به‌سادگی قابل‌تجزیه است. البته این ماده قابل‌خوردن نبوده و هنوز به تولید انبوه نرسیده است.

مشکلات و موانع تولید

کارهای تولید این لیوان‌ها و فنجان‌ها در دست انجام است و در کمتر از یک ماه آینده تولید آزمایشی آن به تعداد محدود انجام می‌شود. با توجه به جدید بودن این محصول و نبود تجهیزات مناسب اتوماتیک برای تولید این فنجان‌ها و لیوان‌ها در هیچ جای دنیا، نیاز به طراحی تجهیزاتی مناسب برای تولید انبوه این محصول وجود دارد که نیازمند سرمایه‌گذاری نسبتاً زیادی است که از توان مخترع این محصول خارج است.

محمد رضا نژاد درباره ایده اولیه این محصول می‌گوید: «ایده ساخت این لیوان‌ها در اوایل سال 94 با خواندن خبر تولید لیوان‌های خوراکی تبلیغاتی شرکت کی اف سی به ذهنم رسید. لیوان‌های تولیدی این شرکت قابلیت نگهداری نوشیدنی گرم را داشته و پس از نوشیدن آن قابل‌خوردن بود و داخل لیوان با یک نوع شکلات مقاوم‌به‌گرما پوشانده شده بود که توانایی نگهداری نوشیدنی را داشت. ایده اولیه ازاینجا پدید آمد و پس از حدود دو سال این ایده با تحقیقات بسیار و تلاش فراوان به واقعیت پیوست و موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع شدم.»

در پایان سازنده این ظروف از آمادگی خود برای همکاری با مراکز دولتی و خصوصی مرتبط که آمادگی سرمایه‌گذاری و مشارکت جهت تولید انبوه این محصول را دارند، خبر داده و ابراز امیدواری کرد که با انجام حمایت‌های لازم، این محصول بتواند جایگزین لیوان‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف در کشور شده و حتی قابلیت صادرات و ارزآوری برای کشور را داشته باشد.

 

گزارش: احسان محمدحسینی

 

 

 

 

 

 

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما
 • Saber جمعه 14 تیر 1398 - 22:04:05
  فوق العادست ای کاش از این دست طرحها حمایتهای بیشتری از جانب مسئولین بشه
  • مدیریت شنبه 15 تیر 1398 - 07:04:10
   ماهم امیدواریم در تمامی این حوزه ها این اتفاق بیافته.ممنونیم.
 • پورابراهیم شنبه 02 شهریور 1398 - 17:06:35
  با عرض سلام . لطفا شماره تماس جهت ارتباط برای سفارش محصولتان که همان لیوانهای بیسکویتی هست ارسال بفرمایین
  • مدیریت یکشنبه 03 شهریور 1398 - 08:06:02
   سلام وقت بخیر به ایملتون ارسال گردید.
 • سعیدی چهارشنبه 13 شهریور 1398 - 11:06:35
  با سلام لطفا شماره تماس جهت ارتباط با مخترع جهت سفارش (لیوان های بیسکویتی) ارسال نمایید با تشکر
  • مدیریت چهارشنبه 13 شهریور 1398 - 13:06:20
   اطلاعات به ایمیل شما ارسال شد.
 • Mohammad Narimisa یکشنبه 07 مهر 1398 - 23:07:45
  از کجا میشه این محصول رو تهیه کرد؟
  • مدیریت دوشنبه 08 مهر 1398 - 08:07:05
   این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و در مرحله سرمایه گذاری است.
 • وارطان دوشنبه 08 مهر 1398 - 00:07:34
  سلام چطور بايد سفارش بدم ؟
  • مدیریت دوشنبه 08 مهر 1398 - 08:07:34
   این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و در مرحله سرمایه گذاری است.
 • مهدی سرخی دوشنبه 08 مهر 1398 - 00:07:08
  شماره تماس جهت سفارش لیوان خوراکی
  • مدیریت دوشنبه 08 مهر 1398 - 08:07:49
   این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و در مرحله سرمایه گذاری است.
 • مجتبی بهادران دوشنبه 08 مهر 1398 - 00:07:44
  سلام شماره تماس ایشون رو می خواستم
 • حمید پرهی دوشنبه 08 مهر 1398 - 00:07:32
  شماره تماس مخترع لطفا
 • محمد رحمتی دوشنبه 08 مهر 1398 - 00:07:33
  سلام،لطفا شماره تماس مخترع رو بهم بدید.سپاس
 • یاسر حبیبی دوشنبه 08 مهر 1398 - 00:07:33
  سلام من از ارومیه هستم میخواستم برای کافی شاپ خودم ازتون لیوان و فنجان بگیرم ممنون میشم شماره تماس بدین
  • مدیریت دوشنبه 08 مهر 1398 - 08:07:20
   این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و در مرحله سرمایه گذاری است.
 • Yaser دوشنبه 08 مهر 1398 - 00:07:58
  با سلام من برای کافی شاپ خودم لیوان و فنجان میخوام ازتون چطوری تماس بگیرم باهاتون
  • مدیریت دوشنبه 08 مهر 1398 - 08:07:37
   این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و در مرحله سرمایه گذاری است.
 • ایمان دوشنبه 08 مهر 1398 - 02:07:37
  سلام شیبانی هستم از جنوب لطفاً شماره تماس بابت همکاری و فروش در خوزستان
  • مدیریت دوشنبه 08 مهر 1398 - 08:07:05
   این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و در مرحله سرمایه گذاری است.
 • هانیه سادات حسینی دوشنبه 08 مهر 1398 - 12:07:24
  سلام شماره تلفن برای سفارش کافه میخواستم
  • مدیریت دوشنبه 08 مهر 1398 - 12:07:58
   این محصول هنوز تولید نشده و منتظر سرمایه گذاری است.
 • ميلاد دوشنبه 08 مهر 1398 - 20:07:12
  لطفا شماره تماس ايشون رو جهت سفارش بفرستيد ممنون
 • قادری دوشنبه 08 مهر 1398 - 23:07:46
  تماس بگیرید علاقه مند به سرمایه گذاری
 • حمید سه شنبه 09 مهر 1398 - 16:07:27
  سلام لطفا تلفن تماس جناب نژاد را برای بنده جهت سرمایه گذاری ارسال کنید. سپاسگذارم
 • رحیمی چهارشنبه 10 مهر 1398 - 23:07:08
  با سلام لطفا درصورت امکان یک مسیر ارتباطی با آقای رضانژاد درخصوص سرمایه گذاری معرفی کنید باتشکر
 • سلطاني جمعه 12 مهر 1398 - 13:07:19
  با سلام ميخواستم يه تعدادي سفارش بدم اگرممكنه شماره تماس برام بفرستيد به ايميلم
  • مدیریت یکشنبه 14 مهر 1398 - 08:07:23
   سلام محصول در حال حاضر تولید نشده و در انتظار سرمایه گذاری است
 • میثم دوشنبه 15 مهر 1398 - 22:07:53
  سلام وقت بخیر لطفا شماره تماس برای سفارش بهم بدید ممنون
  • مدیریت سه شنبه 16 مهر 1398 - 08:07:34
   محصول تولید نشده و در مرحله جذب سرمایه است.
 • Sanaz شنبه 20 مهر 1398 - 00:07:37
  میشه لطفا شماره تماس مخترع یا ایمیلشون رو بفرستین ؟
 • معین طباطبایی شنبه 11 آبان 1398 - 01:08:34
  جهت همکاری شماره تماس مستقیم با تولید کننده رو درخواست دارم.
 • زادپرور چهارشنبه 20 آذر 1398 - 11:09:42
  سلام و وقت بخیر.اگر امکانش هست شماره تماس مخترع عزیز رو میخواستم
 • اریا پارسا شنبه 07 دی 1398 - 00:10:40
  درود طریقه ارتباط با شرکت تولید کننده این محصول رو میتونید به ایمیل بنده ارسال کنید ممنون
  • مدیریت شنبه 07 دی 1398 - 09:10:49
   سلام و وقت بخیر.این محصول تولید نشده و در مرحله جذب سرمایه گذار است.
 • محسن شنبه 07 دی 1398 - 11:10:02
  سلام . لطفا شماره تماس برای سفارش محصول بدید . ممنون
 • سعید رضایی جمعه 02 خرداد 1399 - 05:03:51
  سلام وقت بخیر، لطفا شماره تماس، و پیج اینستا لطف میکنید بگین ممنونم
 • فرزانه حسين نژاد مقدم سه شنبه 13 خرداد 1399 - 00:03:01
  لطفا شماره تماس براي هماهنگي در خصوص سرمايه گذاري ليوان بفرستيد
 • علی امیری پنج شنبه 15 خرداد 1399 - 05:03:51
  با سلام و احترام و تشکر از اطلاع رسانی لطفا اطلاعات تماس مخترع محترم را جهت مذاکره راجع به سرمایه گذاری ارسال شود. با تشکر
 • اصغری دوشنبه 26 خرداد 1399 - 19:03:10
  سلام وقت بخیر آدرس ایمیل و یا راه ارتباطی با جناب رضانژاد رو اگر ممکنه ایمیل بفرمایین٬ علاقه مند به همکاری هستم.
 • Reza Baghery شنبه 07 تیر 1399 - 09:04:27
  سلام وقت بخیر چطور شماره اقای محمدرضا نژاد رو میخواستم بابت همکاری و سرمایه گذاری
  • مدیریت شنبه 07 تیر 1399 - 09:04:26
   سلام ایمیل شد
 • ارشان دوشنبه 16 تیر 1399 - 17:04:26
  با سلام لطفا شماره تماس جهت ارتباط با مخترع جهت سفارش (لیوان های بیسکویتی) ارسال نمایید با تشکر
 • amir pd پنج شنبه 26 تیر 1399 - 19:04:44
  سلام . راه ارتباطی با ایشون رو میشه بفرمایید.
  • مدیریت شنبه 28 تیر 1399 - 09:04:34
   سلام به ایمیل ارسال شد.
 • amir جمعه 27 تیر 1399 - 02:04:36
  سلام لطفا شماره تماس برای سفارش ارسال بفرمایید
  • مدیریت شنبه 28 تیر 1399 - 09:04:00
   در مرحله جذب سرمایه گذار است.
 • سميرا دوشنبه 30 تیر 1399 - 14:04:21
  از کجا بايد خريد من دوست دارم امتحان کنم؟فروش تکي داره؟
  • مدیریت سه شنبه 31 تیر 1399 - 21:04:14
   محصول در انتظار جدب سرمایه است
 • فرشته کاشفی دوشنبه 27 مرداد 1399 - 08:05:40
  سلام ،راه ارتباطی با مخترع رو لطف میفرمایید؟

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط