کد خبر : 92314 یکشنبه 26 خرداد 1398 - 14:04:20
-مردان-بعد-از-بچه-دار-شدن-افسرده-می-شوند

مردان بعد از بچه دار شدن افسرده می شوند

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که مردان هم پس از تولد فرزندشان به افسردگی مبتلا می‌شوند و به توجه بیشتر نیاز دارند.

بر اساس نتایج این مطالعه جدید، استنباط عموم مردم از افسردگی پس از تولد نوزاد متوجه مادران است و پدران در این زمینه به اندازه زیادی نادیده گرفته می‌شوند.

درحالیکه مادران و پدران هر دو می‌توانند به افسردگی پس از تولد نوزادشان مبتلا شوند اما بیشتر افراد این وضعیت را تنها متعلق به زنان می‌دانند. یک نظرسنجی که به صورت آن لاین بر روی ۴۰۶ بزرگسال انگلیسی انجام شد، نشان می‌دهد که پدران در استنباط عموم مردم از افسردگی پس از زایمان به اندازه زیادی نادیده گرفته می‌شوند.

در حقیقت شمار پاسخ دهندگانی که علائم افسردگی پس از تولد نوزاد را در زنان شناسایی کرده بودند، تقریباً دو برابر افرادی بود که علائم این وضعیت را در مردان نیز مشاهده کرده بودند.

مطالعات اندکی تا اکنون به بررسی چگونگی نگاه مردم به افسردگی پس از زایمان پرداخته‌اند و محور تمرکز بیشتر این مطالعات بر موارد ابتلاء به این وضعیت در زنان تمرکز داشته است. درحالیکه این مطالعه جدید بر روی افراد نسبتاً کمی انجام شده است اما نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد که چگونه سوگیری‌های علمی و پزشکی در خصوص افسردگی پس از تولد نوزاد والدین، به افکار عمومی نیز گسترش می‌یابد.

شیوع افسردگی پس از تولد نوزاد در مادران میان ۶ تا ۱۳ درصد و در پدران ۸ تا ۱۱ درصد است. با وجود نزدیک بودن این آمار به یکدیگر اما مردان در افکار عمومی در زمینه ابتلاء به مشکلات روانی به دنبال به دنیا آمدن نوزاد اغلب نادیده گرفته شده و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

محققان این موضوع را تا حدودی به دلیل ساختارهای جنسیتی عنوان می‌کنند به‌طوریکه بسیاری از جوامع مدرن، مردان را قوی و متکی به خود می‌بینند و زنان اغلب به عنوان موجوداتی شکننده و آسیب‌پذیر مورد توجه قرار می‌گیرند.

افراد پاسخ‌دهنده در این نظرسنجی بدون توجه به جنسیت آنها کمتر احتمال داشت که بگویند مشکلی در زمینه افسردگی پس از به دنیا آمدن نوزاد در مردان مشاهده کرده‌اند؛ این مطالعه نشان داد که افراد شرکت کننده در این نظرسنجی بی‌رحم یا بی‌دقت نبودند ولی آنها واقعاً تصور می‌کردند که مردان از چیز دیگری رنج می‌برند و استرس و خستگی را عامل تغییر خلق و خوی پدرانی اعلام کردند که به تازگی صاحب فرزند شده بودند.

نتایج این مطالعه مثال خوبی است از اینکه چگونه ساختارهای جنسیتی می‌تواند بر درک ما از درد و رنج نیز تأثیر بگذارد.

نتایج این مطالعه بسیار حائز اهمیت است زیرا نشان می‌دهد مردانی که پس از به دنیا آمدن نوزاد خود دچار علائم افسردگی می‌شوند ممکن است تقاضای کمک نکنند و ممکن است توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در ارزیابی‌های معمول والدین جدید نادیده گرفته شوند.

نتایج این مطالعه در مجله Mental Health منتشر شده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]