کد خبر : 89778 پنج شنبه 09 اسفند 1397 - 15:00:41
ضرورت-تشخیص-سرطان-در-مراحل-اولیه-و-تشکیل-بانک-اطلاعاتی-از-موارد-ابتلا

در نشست استپ تاکید شد

ضرورت تشخیص سرطان در مراحل اولیه و تشکیل بانک اطلاعاتی از موارد ابتلا

سیناپرس: کارشناسان معتقدند تشخیص سرطان در مراحل اولیه میزان اثربخشی درمان را افزایش و هزینه¬ها را به شدت کاهش می¬دهد.

 اولین پنل دومین روز از پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی در دانشگاه کراچی پاکستان با نام چالش­های فعلی و منابع در دسترس برای درمان سرطان اختصاص داشت.

این پنل به ریاست پروفسور عادل النگر، رئیس مرکز سرطان سَر وگردن بیمارستان اندرسون تگزاس آمریکا برگزار شد.

وی در معرفی موضوعات مطرح در این پنل گفت: در موضوع سرطان با دو مساله متفاوت پیشرفت­ها و چالش­ها روبرو هستیم.

پروفسور عادل النگر در ادامه پیشرفت­ها را برشمرد و افزود: دستاوردها در تشخیص، تشکیل بانک بافت در بسیاری کشورها، تولید و توسعه زیست داروها و زیست نشانگرها از جمله این پیشرفت­ها هستند.

وی چالش­ها را پیچیده­تر شدن انواع سرطان­ها، تامین منابع مورد نیاز تحقیقات دانست و گفت: بسیاری از انواع سرطان امروز به مرحله بعضی بیماری­های غیرواگیر مانند دیابت رسیده که قابل درمان نیست ولی می­توان آن­ها را کنترل کرد یا با پیشرفت بیماری داروهای جدیدی برای بیمار یافت که به معنای هزینه بیشتر است.

 

* بیش از ۳۰ درصد موارد ابتلا به سرطان قابل پیشگیری است

در ادامه دکتر هدی عمر بسلام، استاد دانشگاه عدن در مورد تاریخچه سلامت و راهبردهای کنترل سرطان صحبت کرد.

وی با استناد به مطالعه­ای موردی در کشورهای با درآمد کم و متوسط گفت: با اینکه تصور می­شود سرطان جزء بیماری­های کشورهای توسعه یافته است، اینطور نیست. آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می­دهد تنها در سال ۲۰۱۸، ۱۸ میلیون نفر در جهان برای اولین بار مبتلا به سرطان تشخیص داده شده­اند که دو سوم این جمعیت در کشورهای در حال توسعه زندگی می­کنند. همچنین مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای توسعه یافته ۳۰ درصد و در کشورهای در حال توسعه ۷۰ درصد است.

بسلام افزود: بیش از ۳۰ درصد از موارد سرطان قابل پیشگیری است؛ در حالیکه بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه ۸ تا ۱۰ میلیون نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می­دهند.

وی با تاکید بر تدوین برنامه مبارزه با سرطان اظهار داشت: این برنامه­ها باید با هدف پیشگیری از سرطان و تشخیص زودهنگام تدوین و اجرا شوند.

وی راهبردهای برنامه مبارزه با سرطان را تشخیص اولیه، افزایش آگاهی مردم، معاینات مستمر و تاسیس مراکز جامع درمان سرطان برشمرد.

 

* ضرورت ثبت و گزارش دهی موارد ابتلا به سرطان

پروفسور تیتر دیمیرر، مدیر کارگروه سرطان در آکادمی علوم ترکیه نیز در این پنل بر ضرورت آگاهی­رسانی جوامع مختلف برای تشخیص سریع­تر سرطان تاکید کرد.

وی افزود: امروز بسیاری از منابع برای درمان سرطان هزینه می­شود؛ در حالیکه تشخیص از اهمیت زیادی برخوردار است.

دیمیرر بر فقدان آمار دقیق در منطقه جنوب­غرب آسیا اشاره کرد و گفت: این کشورها آمار موارد ابتلا به سرطان جدید را ارائه نداده­اند به همین دلیل به سختی می­توان به نتیجه­ای جامع در مورد دلایل و راهکارهای برای مبارزه با سرطان در این منطقه رسید.

 

*تشخیص زود سرطان و تشکیل بانک آماری

در پایان دکتر عادل النگر در نتیجه­گیری این نشست بیان داشت: درمان سرطان در مراحل دوم و سوم حتی برای کشورهای ثروتمند نیز دشوار است و هزینه­های زیادی را به فرد و نظام بهداشت و درمان تحمیل می­کند.‌

وی افزود: بنابراین باید معاینات دوره­ای و مستمر برای تشخیص اولیه بیماری در دستور کار قرار گیرد.

النگر بر ضروت گزارش­دهی و ثبت آمار موارد ابتلا به سرطان در هر کشور تاکید کرد و گفت: باید بدانیم موارد ابتلا به سرطان بر اساس میزان موارد ابتلا به هر نوع سرطان چیست و آیا بیمار درمان­شده یا بیماری تحت کنترل است. همه این موارد به بهبود وضعیت مبارزه با سرطان کمک می­کند.

پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، در زیرشاخه­های بیماری­های واگیر و غیرواگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان ۸ تا ۱۱ اسفند در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است.

یکی از فعالیت­های کلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، تاکید بر نقش دانشمندان زن جهان اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود.

این دوره از نشست استپ، به بررسی چالش­های جهان اسلام در حوزه سلامت می­پردازد و تازه­ترین رویکردها و دستاوردهای دارویی برای مواجه با این چالش­ها در آن بررسی می­شود.

در حاشیه برگزاری پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، سومین نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام نیز برپا می­شود و شرکت­ها و سرمایه­گذاران، همراه مهندسان و دانشمندانی که در تولیدات و خدمات جدید، موفقیت­هایی را کسب کرده­اند، در این نشست چهار روزه با یکدیگر دیدار خواهند کرد. نشست ایسا همزمان با نشست استپ در دانشگاه کراچی ادامه خواهد داشت.

نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در کشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان کشورهای اسلامی و محققان جهان اسلام با یکدیگر دیدار کرده و دستاوردها و تجربیات موفق خود را برای یکدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراک بگذارند.

 

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]