کد خبر : 86154 شنبه 26 آبان 1397 - 14:01:47
حفاظت-و-مرمت-دیوارنگاره-ی-صف-سلام

گروه حفاظت ايكوم ایران برگزار می کند؛

حفاظت و مرمت دیوارنگاره ی "صف سلام"

سیناپرس: دومين نشست از سلسله نشست‌هاي علمي-تخصصي گروه حفاظت ايكوم ايران با عنوان «حفاظت و مرمت ديوارنگاره صف سلام»، دوشنبه 28 آبان از ساعت 16 تا 18 در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار می شود.
با توجه به استقبال محققان، متخصصان و دانشجویان مرمت و باستان شناسی از بازدید این اثر و همچنین علاقه مندی به بررسی روند مرمت و مستند نگاری آن؛ این نشست با همکاری باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران و گروه حفاظت و مرمت آثار و ابنیه ایکوم با همكاري فتح الله نيازي (سرپرست كارگاه مرمت ديوارنگاره صف سلام فتحعيشاهي باغ موزه نگارستان، سرپرست كار گروه مدرن، عضو پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاريخي-فرهنگي و عضو كار گروه حفاظت آرايه هاي معماري و ديوارنگاره‌ها) برگزار می شود.
 
گفتنی است، اين نشست در جهت معرفي اين اثر كم نظير در نشست‌هاي علمي و در ميان متخصصان و دانشگاهيان صورت گرفته و شامل ۴۰ دقيقه سخنراني فتح الله نيازي پيرامون نحوه مرمت اين اثر، ۴۰ دقيقه پرسش و پاسخ حضار و ۳۰ دقيقه پخش فيلم خواهد بود.
به استناد بررسی های تاریخی و سبک های هنری،  نقاشی صف سلام فتحعلیشاهی احتمالا به سال 1248 ه.ق (1833 م.) به قلم میرزا محمدعلی نقاش و به فرمان کیکاووس میرزا (فرزند بیست و هشتم فتحعلی شاه و حاکم وقت قم) به تصویر کشیده شده است.
در این نقاشی دیواری که با تکنیک رنگ و روغن روی بستر گچ ترسیم شده و شامل 54 قطعه و ابعادی وسیع در حدود 2.5×20 متر است؛ طبق اسناد موجود تعداد 150 نفر دیده می شده اند که در حین جدا کردن اثر از دیوار، بخشی از نقاشی تخریب می شود و امروز بخشی به جا می ماند که تعداد 90 نفر در آن دیده می شود.
اهمیت این اثر، جدا از تکنیک هنری و ابعاد باشکوهش، وجه تاریخی و سیاسی آن است زیرا تمامی اولاد و احفاد فتحعلی شاه را در آن زمان ـکه هر یک از اقوام مختلف ایرانی و صاحب مناصبی سیاسی و حکومتی بودندـ با شمایل همگون، خلعت مخصوص، ذکر نام و به ترتیب سن و جایگاه و نسب به معرض نمایش گذاشته است.
شرکت برای عموم رایگان است.
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]