کد خبر : 84179 یکشنبه 01 مهر 1397 - 22:50:48
اثر-موادمخدر-تا-چند-روز-در-بدن-باقی-می‌مانند؟

تشخیص اثر موادمخدر با بررسی نمونه مو؛

اثر موادمخدر تا چند روز در بدن باقی می‌مانند؟

سیناپرس: تأثیر شیمیایی موادمخدر مختلف در بدن مشابه نیستند و نحوه استعمال، نقش مهمی در طول مدت اثرگذاری موادمخدر در بدن ایفا می‌کند.

مصرف موادمخدر، اثر ابتدایی در بدن دارد؛ اما اثر ثانویه این مواد تا مدت‌ها در خون، ادرار و حتی موی سر افراد دچار اعتیاد دیده می‌شود.

این اثر ثانویه به محققان کمک می‌کند تا میزان اعتیاد فرد را مشخص کنند. آزمایش اعتیاد با بررسی نمونه مو نسبتا دقیق است؛ درحالیکه آزمایش خون یا ادرار - اگر فرد به مدت یک هفته از موادمخدر استفاده نکرده باشد - قادر به شناسایی بسیاری از این مواد نیست.

به عنوان مثال، پس از گذشت 3 تا 5 روز از مصرف، تشخیص هروئین با انجام آزمایش ادرار امکانپذیر نیست. مورفین، هروئین، آمفتامین نیز تنها تا 12 ساعت در خون قابل تشخیص هستند.

امکان تشخیص ماده مخدر شیمیایی و توهم‌زای ال‌اس‌دی (LSD)، ماده مخدر نیمه‌صنعتی روانگردان MDMA و مورفین با آزمایش ادرار حدود 3 تا 6 روز و برای ماری‌جوانا 30 روز است.

تشخیص موادمخدر با بررسی نمونه مو، آزمایش بسیار دقیقی محسوب می‌شود. اثر ثانویه موادمخدر مختلف - بجز ماده مخدر شیمیایی و توهم‌زای ال‌اس‌دی (LSD) - تقریبا تا 90 روز با بررسی نمونه مو قابل تشخیص است.

 

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: sciencealert

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]