کد خبر : 81290 جمعه 08 تیر 1397 - 11:07:58
دریای-شن-اوباری

دریای شن اوباری

سیناپرس: دریای شن اوباری، یک منطقه وسیع از تپه های شنی در منطقه فضان، در جنوب غربی کشور لیبی است. حدود ۲۰۰ هزار سال پیش، این منطقه کاملا حاصلخیز و بارور بود و رودهای متعددی در آن جریان داشته و باران به طور مرتب می باریده است.

این رودها، همگی به دریاچه بزرگی به وسعت کشور چک می ریختند. دریاچه یاد شده، مگافضان نام داشت. این دریاچه در زمان اوج خود به وسعت ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع می رسید اما به تدریج بارش باران کم شده و رودها خشک شدند و دریاچه کوچک و کوچک‌تر شد. دست آخر، در یک بازه زمانی بین ۳ تا ۵ هزار سال، بخش گسترده ای از آن به صحرا تبدیل شد. تقریبا همه آب های دریاچه تبخیر شده است.

البته، مگافضان در برابر تابش خورشید و بی‌رحمی زمین همچنان دوام آورده و هر چند کوچک، اما باریکه های از وجود خود را حفظ کرد.

امروزه، این آب باریکه ها در میان تپه های شنی، چشم‌اندازهای فوق‌العاده زیبایی در منطقه ساخته اند. گفته می شود حدودا ۲۰ دریاچه‌ کوچک در دریای شن اوباری وجود دارد که در میان این حجم گسترده از ماسه و شن های طلایی، حکم طلا را دارند.

زیباترین مناظر را دریاچه های Gaberoun و ام الماء (مادر آب ها) ساخته اند. آنها در نزدیکی ویرانه روستاهای قدیمی واقع شده اند و هر ساله گردشگران متعددی از آن جا دیدن می کنند.

no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]