کالج سلطنتی لندن اعلام کرد؛

مزارع بادی بیش از نیروگاه‌های هسته‌ای برق تولید کرده‌اند

کد خبر : 78895 دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 14:18:29

کالج سلطنتی لندن در هفتمین گزارش "چشم‌انداز الکتریکی" خود اعلام کرد که مزارع بادی در سه‌ماهه اول سال 2018 بیش از نیروگاه‌های هسته‌ای بریتانیا برق تولید کرده‌اند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، کالج سلطنتی لندن در آخرین گزارش خود اعلام کرد که انرژی بادی برای اولین بار طی ماه‌های ژانویه تا مارس 2018 در بریتانیا، بیش از نیروگاه‌های هسته‌ای برق تولید کرده است.

این گزارش هر سه ماه توسط دکتر "ایان استافل" از مرکز سیاست‌گذاری محیط‌زیست همراه با دیگر کارشناسان نگاشته می‌شود.

تحلیل جدید این گزارش نشان می‌دهد که 18.8 درصد از انرژی بریتانیا در سه ماهه اول سال 2018 از مزارع بادی تامین شده است.

این تجزیه و تحلیل همچنین نشان داد که مزارع بادی در اوج خود 47.3 درصد از تقاضای کشور را پاسخ گفته‌اند. یعنی مزارع بادی در مجموع بیش از 14 گیگاوات برق تولید کرده‌اند که این رقم نشان‌دهنده پیشی گرفتن مزارع بادی از نیروگاه‌های هسته‌ای است.

اگرچه این اخبار امیدوار کننده است، اما انرژی بادی هنوز راه زیادی تا تبدیل شدن به منبع اصلی تامین انرژی بریتانیا در پیش دارد، چرا که در حال حاضر سوخت‌های فسیلی بیشترین میزان تولید برق کشور را با 39.4 درصد در اختیار دارند و نیروگاه‌های هسته‌ای با تولید 18.76 درصد، به انرژی بادی نزدیک است.

یک نکته قابل توجه در گزارش این است که در شب 17 مارس، مزارع بادی 47 درصد از نیاز انرژی کشور را به خود اختصاص داده است که دومین رکورد جدید را نشان می‌دهد.

"استافل" در بیانیه‌ای گفت: این آمار امید را برای بیشتر دیدن انرژی‌های تجدیدپذیر زنده می‌کند، چرا که می‌تواند نیاز کشور را به خصوص در زمستان تامین کند.

بخشی از ظرفیت جدید انرژی بادی بریتانیا نتیجه کابل اتصال جدید 2.2 گیگاواتی اسکاتلند به شمال ولز است. اسکاتلند دارای ظرفیت تولید برق 7.7 گیگاوات از انرژی بادی است.

علاوه بر این، انرژی هسته‌ای نیز در سه ماهه اول سال 2018 چند تنزل را تجربه کرد. دو راکتور به طور موقت به دلیل مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری و مواجهه با جلبک‌های دریایی که یک عارضه عادی در نیروگاه‌های هسته‌ای هستند، تعطیل شد.

این گزارش نشان می‌دهد که باد به دومین منبع تولید برق پس از سوخت فسیلی تبدیل شده است. این موضوع موجب کاهش 7 درصدی انتشار آلاینده‌های کربن طی مدت مشابه در سال 2017 شده است.

این گزارش خبر بدی را هم درون خود داشت و آن این که قیمت برق به میزان یک ششم بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]