بررسی خوشه کهکشانی محلی با تلسکوپ فضایی هابل

کد خبر : 78704 شنبه 29 اردیبهشت 1397 - 13:28:30

گروهی از ستاره‌شناسان، با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، بررسی جامعی را در مورد "خوشه کهکشانی محلی" ارائه داده‌اند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا،یک گروه بین‌المللی از ستاره‌شناسان، موفق شده‌اند با کمک تلسکوپ فضایی هابل، جامع‌ترین بررسی را در مورد " خوشه کهکشانی محلی"(local universe) انجام دهند.

این داده‌های جدید، به دانشمندان در درک بهتر چگونگی شکل‌گیری ستاره‌ها و فرآیند تکامل کهکشان‌هایی مانند کهکشان راه شیری کمک خواهند کرد.

پژوهشگران، گروه بزرگی شامل 50 کهکشان را با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، مورد بررسی قرار دادند. گونه‌های انتخاب شده برای این بررسی، شامل کهکشان‌های مارپیچی بزرگی مانند کهکشان راه شیری و کهکشان‌های کوچکتری با فاصله حدود 60 میلیون سال نوری از زمین هستند. هر یک از این کهکشان‌ها، براساس جرم، میزان شکل‌گیری ستاره و فراوانی عناصر سنگین‌تر از هیدروژن و هلیوم، انتخاب شدند.

نتیجه اکتشافات اشعه مرئی و اشعه ماوراءبنفش این ساختارهای گسترده کیهانی به دست آمده با "دوربین دامنه وسیع 3 هابل"(WFC3) و "دوربین پیشرفته نقشه‌برداری"(ACS)، به تصاویر بایگانی شده‌ای که پیشتر با این تلسکوپ گرفته شده بودند، ضمیمه شد.

ستاره‌شناسان، از این داده‌های تلسکوپ هابل برای گردآوری دو فهرست‌نامه بزرگ کیهانی استفاده کردند که یکی، داده‌های نزدیک به هشت هزار خوشه ستاره‌ای را در بر می‌گیرد و دیگری، 39 میلیون ستاره با جرم بیش از پنج برابر جرم خورشید را مشخص می‌کند.

ستاره‌های موجود در این فهرست‌ها، فوق‌العاده داغ، روشن و جوان هستند و مقادیر زیادی از اشعه ماوراءبنفش منتشر می‌کنند. ستاره‌شناسان امیدوارند با بررسی این ستاره‌ها و خوشه‌های گسترده آنها، چگونگی تعامل آنها با محیط، فرآیند حاکم بر اختیارات‌شان و ارتباط میان به وجود آمدن یک ستاره و عناصر بزرگ کهکشانی مانند کهکشان مارپیچ را بهتر درک کنند.

البته، اکتشافات و بینش‌های نشات‌گرفته از داده‌های جدید، به کهکشان کوچک ما محدود نمی‌شود.  با این روش، ستاره‌شناسان می‌توانند به بررسی سیارات منظومه شمسی و سیارات فراخورشیدی بپردازند و دانشمندان نیز قادر خواهند بود برای شرح سیگنال‌های منتشر شده از کهکشان‌های بسیار دور، داده‌های گردآوری شده از کهکشان‌های موجود در خوشه کهکشانی محلی را مورد استفاده قرار دهند.

کهکشان‌های مشخص شده در فهرست‌های جدید، اهداف وسوسه‌کننده‌ای را به تلسکوپ‌های فضایی آینده مانند "تلسکوپ فضایی جیمز وب" ارائه خواهند کرد. قدرت و پیچیدگی تلسکوپ‌های نسل بعد، برای دانشمندان، امکان اکتشافاتی را بر مبنای اطلاعات این فهرست و درک بیشتر انسان از کهکشان‌های این جهان فراهم می‌کند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]