مقام مسئول:برسرمبانی اولیه فضای مجازی اختلاف هست

کد خبر : 7833 سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 - 19:01:42

مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی در راهبری برنامه های ملی حوزه فضای مجازی گفت: در کشورمان بر سر مبانی اولیه فضای مجازی اختلاف نظر داریم و حرف یکدیگر را متوجه نمی شویم.

به گزارش ایرنا از مرکز ملی فضای مجازی، مهندس لطف الله سیاهکلی در همایش اسفار مجازی ارتباطات نوین که به مناسبت گرامیداشت روز جهانی ارتباطات برگزار شد، بر ایجاد تعریف واحد برای اشتغال، اقتصاد، رفاه و سلامت در فضای مجازی تاکید کرد.

وی اضافه کرد: برای اشتغال، رفاه و سلامت در فضای مجازی تعاریف واحد در کشور وجود ندارد و برداشت های متعددی در این حوزه داریم چرا که هنوز فضای مجازی را به عنوان عرصه جدید زندگی برای خودمان تعریف نکرده ایم.

این مسئول با بیان اینکه آمریکا سند امنیت سایبری خود را به دنبال سند امنیت ملی خود تعریف کرد، افزود: در این سند از واژگانی استفاده شده است که نشان دهنده چگونگی مدیریت آنها در این حوزه است.

سیاهکلی خاطرنشان کرد: در این سند آمده است که ما در حال شکل دادن به استانداردهای جهانی برای امنیت سایبر و ایجاد ظرفیت بین الملل برای بررسی تهدیدهای سایبری هستیم و این بدان معناست که آنها دارند برای ما قانون جهانی می نویسند و اگر نتوانیم جلوتر از آنها حرکت کنیم باید از این استاندارد تبعیت کنیم.

وی با بیان این که در تعریف جدید آنها جهان با فضای مشترک سایبر، اقیانوس و فضا با هم متصل است گفت: پیش از این فضا و اقیانوس فضای مشترک بود و این یعنی کسی که در این فضا قرار می گیرد باید تابع مقررات بین المللی باشد. سایبر به عنوان فضای مشترک جهان تعریف شده و در آن امکان جریان آزاد مردم، کالا و خدمات و افکار را فراهم کرده است و این فضاها شریان های اقتصاد جهانی و جامعه مدنی هستند. بنابراین با تعریف جدید سایبر محدوده کشورها نیست که بتوانیم قوانین خود را در آن اعمال کنیم.

وی افزود: آمریکا در این سند بر این موضوع نیز تاکید دارد که از مبانی دانش و فناوری خود به منظور حفظ برتری شان در توانمندی لازم برای غلبه بر هر حریفی محافظت خواهد کرد و مسئولیت ویژه برای ایجاد یک جهان شبکه ای بر عهده دارد.

سیاهکلی گفت: این درحالیست که آمریکا اینترنت را موتور اصلی رشد اقتصادی در ایالات متحده می داند که میلیون ها شغل را پشتیبانی می کند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]