کد خبر : 78183 جمعه 21 اردیبهشت 1397 - 16:17:24
تنها-پروژه‌ی-ارسال-ماه‌نورد-به-فضا-

ناسا لغو کرد:

تنها پروژه‌ی ارسال ماه‌نورد به فضا

علی رغم دستور رئیس جمهور ترامپ مبنی بر فرستادن فضانوردان به ماه پروژه‌ی مرتبط با ارسال ماه‌نورد به ماه توسط ناسا کنسل شد. اما علت این لغو ناگهانی پروژه چه بوده است.

به گزارش سیناپس به نقل از زومیت، چند ماه بعد از اینکه رئیس‌جمهور ترامپ به ناسا دستور داد تا فضانوردانشان را بار دیگر به کره ماه برگردانند، این آژانس فضایی پیشرفت تنها ماه‌نوردش را نیز لغو کرده است. براساس گفته‌های کلایو نیل، دانشمند نجوم از دانشگاه نتردام و رئیس سابق گروه تجزیه‌وتحلیل اکتشاف قمری، اعضای مأموریت ماه‌نورد باید تا آخر ماه مه (ماه جاری میلادی) از پروژه دست بکشند. نیل که مستقیما درگیر توسعه‌ی مأموریت نبود، دلیل لغو مأموریت را نمی‌دانست و گفت: من کمی شوکه شدم.

مقامات ناسا از دادن توضیحات و جزئیات درمورد علت لغو خودداری کردند. البته در بعد از ظهر جمعه‌ی گذشته، جیم بریدنستاین، مدیر ناسا توییت کرد:

ما به اکتشاف قمری متعهد هستیم. تجهیزات ماه‌نورد در یک کمپین گسترش‌‌یافته برای سطح ماه جلو خواهند رفت و سطح‌نشینان، علوم، اکتشاف و شرکای تجاری افزایش خواهند یافت. پیش به‌سوی ستاره‌ها!

مأموریت Resource Prospector (ماه‌نورد RP) که قبلا شرایطش برای پرتاب‌ به فضا در دهه ۲۰۲۰ بررسی می‌شد، قرار بود یکی از قطب‌های ماه را ارزیابی کند و به‌دنبال ترکیبات آلی فراری مثل هیدروژن، اکسیژن و آب برای حفر و استخراج بگردد. استخراج چنین ترکیباتی می‌تواند از اکتشافات بعدی انسانی حمایت کند.

مأموریت ماه‌نورد آر‌پی اولین مأموریت برای استخراج از یک دنیای دیگر بود و به‌عنوان سنگ‌بنا و نقطه‌ی آغازی برای بقیه مأموریت‌های طولانی‌مدت فراتر از زمین مطرح بود.

لغو مأموریت دانشمندان زیادی را که پیرامون کره ماه فعالیت می‌کنند، به مشکل خواهد انداخت. طبق گفته‌ی دانشمندان، مأموریت هم برای اکتشاف انسانی و هم درک علمی از ماه، حیاتی بود.

گروه تجزیه‌وتحلیل اکتشاف قمری (کار گروه، ارائه‌ی برای ناسا و سایر آژانس‌های فضایی است) در نامه‌ای به مدیر جدید‌، جیم بریدنستاین، خواستار راه‌اندازی مجدد مأموریت و پرتاب آن در سال ۲۰۲۲ شد. گروه نوشت:

این اقدام از نظر جامعه ما باورنکردنی و ناامیدکننده است.

طبق گفته‌ی اعضا، دستورالعمل شماره‌ی ۱ سیاست‌های فضایی ترامپ که در دسامبر مطرح شد، خواستار رهبری آمریکا برای بازگشت انسان‌ها به ماه برای کشف و بهره‌برداری طولانی‌مدت شد.

دانا هرلی، دانشمند نجوم در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز در مصاحبه‌ای در روز جمعه به تفصیل شرایط پرداخت. هرلی که در این آزمایشگاه کار می‌کند و یکی از اعضای کمیته‌ی اجرایی گروه اکتشاف قمری است، گفت:

اگر بخواهیم به ماه برگردیم و روی ماه کار کنیم و آن را به محلی برای برپایی ایستگاه‌های تحقیقاتی و فرایندهای مطالعاتی روی ماه تبدیل کنیم و ... باید از منابع موجود در ماه برای به‌دست آوردن سوخت، موارد مورد نیاز برای زندگی، و سایر موارد این‌چنینی استفاده کنیم. این مأموریت اولین گام در تلاش برای شناخت چگونگی بهره‌برداری ما از منابع ماه بود.

ماه نورد

مأموریت ماه‌نورد به‌عنوان بخشی از اکتشافات انسان و هیأت مأموریت عملیات‌ها بود. نمونه‌ی اولیه کار درسال ۲۰۱۵ مورد آزمایش میدانی و در سال بعد هم مورد آزمایش خلأ و گرمایی قرار گرفت.

اما طبق گفته‌ی اخیر نیل، ناسا پروژه را به هیئت مأموریت علمی خود انتقال داده است. وظیفه‌ی هیئت توسعه‌ی مأموریت‌های رباتیک، بیشتر روی پژوهش متمرکز است تا اینکه بخواهد اهداف اکتشافی را دنبال کند.

طبق گفته نیل، چنین موردی بین توانایی‌های برنامه علمی و هدف مأموریت RP، اختلال و ناهماهنگی به‌وجود آورده است.

اعضای گروه از حفظ آر‌پی به‌عنوان بخشی از برنامه اکتشافی انسان حمایت کردند و همچنین روی اهمیت فوری پرتاب تأکید کردند. طبق نوشته آنها، پرتاب درسال ۲۰۲۲ توانایی ناسا در واکنش‌به تغییرات در سیاست‌های فضایی را به‌نمایش می گذارد و همچنین مأموریت‌های رباتیک توسعه یافته توسط سایر ملل را تسهیل می‌کند و راه را برای فعالیت‌های تجاری در ماه هموار می‌کند. نیل گفت:

ما فرصت این را داریم که هم وضعیت ماه از نظر علمی و اکتشافی را بهبود بخشیم و هم اقتصاد وابسته‌ به ماه را توسعه دهیم. اگر نتایج کار واقعا خوب از کار دربیایند، ما می‌توانیم راهی طولانی برای کشف مریخ را بپماییم. ما تنها به دانستن دقیق مقدار مورد نیاز، احتیاج داریم.

بریدنستاین در توییتی در پنجشنبه‌ی گذشته (که نیل آن را ترغیب کننده خواند) گفت:

سومین روز کاری من با خانواده‌ی ناسا عالی بود. بسیار برای ادامه‌ی کار روی برنامه‌هایمان برای بازگشت آمریکا به سطح ما و انجام برنامه رباتیک هیجان زده‌ام.

کلید واژه ها: ناسا ترامپ ماه نورد سیناپرس
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]