کد خبر : 75145 چهارشنبه 22 اسفند 1397 - 17:04:40
چرا-دانشمندان-مضطرب-هستند؟

بی‌اعتمادی مردم، بودجه ناکافی یا اعمال فشار از سوی دولت‌ها؛

چرا دانشمندان مضطرب هستند؟

سیناپرس: دانشمندان و محققان، به دلیل تلاش‌های علمی و تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف، از جایگاه ویژه‌ای در بین عموم مردم برخوردار هستند، اما بسیاری از آن‌ها اغلب دچار نگرانی و اضطراب هستند.

مارتین باوئر (Martin Bauer) از روانشناسان دانشکده اقتصاد لندن معتقد است، در بین دانشمندان نوعی حس اندوه (و اضطراب) به دلیل نگرانی از کاهش اعتماد عمومی وجود دارد.

اعتماد عمومی (public confidence)

نتایج نظرسنجی‌های مختلف در جهان نشان می‌دهند، نگرش‌ها نسبت به علم مثبت و در حال بهبود است. نظرسنجی صورت گرفته توسط محققان شرکت تحقیقات بازار Ipsos MORI حاکی از آن است که در سال 2017 میلادی 83 درصد مردم در بریتانیا، به دانشمندان اعتماد دارند؛ این در حالی است که این آمار در سال 1997 حدود 63 درصد بود.

در نظرسنجی بنیاد ملی علوم آمریکا در سال 2016، اکثر پاسخ‌دهندگان موافق تلاش‌های دانشمندان برای بهبود زندگی عموم مردم بودند.

جان بسلی (John Besley) محقق علوم ارتباطات در دانشگاه ایالتی میشیگان (آمریکا) گفت: نظامیان (ارتش) تنها گروهی هستند که میزان اعتماد عمومی به آن‌ها بالاتر از جامعه علمی است. (نمودار پایین)

نتایج نظرسنجی‌های ملی در چین نیز نشان می‌دهد، معلمان و پزشکان از توجه و احترام بالاتری نسبت به دانشمندان برخوردار هستند.

دو سوم شهروندان سوئیسی به دانشمندان اطمینان دارند و 80 درصد شهروندان آرژانتینی به صحبت‌های دانشمندان اعتماد دارند. بیش از 70 درصد چینی‌ها، آمریکایی‌ها، کانادایی‌ها و اروپائیان موافق تأمین بودجه برای انجام تحقیقات علمی هستند، حتی اگر این تحقیقات با منافع آشکاری همراه نباشد.

بودجه و اعمال فشار از سوی دولت‌ها

بررسی‌های صورت گرفته توسط انجمن پیشرفت‌های علمی آمریکا (AAAS) نشان می‌دهد، دانشمندان، شرایط برای انجام تحقیقات را در مقایسه با 5 سال قبل مناسب نمی‌دانند؛ 75 درصد از دانشمندان AAAS معتقدند که نبود بودجه کافی برای انجام تحقیق و پژوهش، اصلی‌ترین چالش حرفه‌ای آن‌ها محسوب می‌شود. (نمودار پایین)

در دسامبر 2017، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) آمریکا فهرستی از هفت واژه‌ای که استفاده از آن‌ها در اسناد بودجه ممنوع است را منتشر کرد. این واژه‌ها شامل: مبتنی بر علم (Science Based)، مبتنی بر شواهد (evidence-based)، جنین (Fetus)، تنوع (diversity)، آسیب‌پذیر (vulnerable)، حق (entitlement)، فراجنسیتی یا ترانس ژن (Transgender) هستند.

کارمندان وزارت کشاورزی آمریکا نیز از اوایل سال جاری باید به‌جای استفاده از واژه‌های لیست سیاه تغییرات آب و هوایی (climate change) و تطبیق‌پذیری (adaptation) از انعطاف‌پذیری (resilience) استفاده کنند.

در ماه فوریه (بهمن ماه جاری) اتحادیه دانشمندان نگران (Union of Concerned Scientists) از انجام نظرسنجی از دانشمندان فدرال تحت نظارت دولت دونالد ترامپ خبر دادند. این خبر، سوال های زیادی را در زمینه محدودیت‌های پیش روی دانشمندان از جمله: آیا دانشمندان قادر به انجام حرفه خود هستند؟ آیا ارتباطات آن‌ها محدود است؟ آیا دخالت‌های سیاسی بر کار آن‌ها اثر می‌گذارد؟ ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ استفاده از ٧ واژه علمی را ممنوع کرد!

نظرسنجی صورت گرفته توسط اتحادیه کارگری کانادا نیز نشان می‌دهد که نیمی از پاسخ‌دهندگان در موقع صحبت کردن در مورد تحقیقات علمی خود احساس آزادی نداشتند. همچنین 73 درصد این دانشمندان از سانسور یا انتقامجویی در صورت اعلام هشدار در مورد مسائل مرتبط با سلامت عمومی، ایمنی یا محیط زیست نگران بودند که این مسئله تأثیر مستقیمی بر روحیه دانشمندان دارد.

می‌توان نتیجه گرفت، ترکیبی از نگرانی در ارتباط با از دست دادن اعتماد عمومی، اختصاص بودجه ناکافی برای تحقیق و پژوهش، و اعمال فشار از سوی دولت‌ها، عامل بروز نگرانی و اضطراب در دانشمندان است.  

 

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: natureindex

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]