پرستاری از بچه دایناسورها

کد خبر : 743 جمعه 07 شهریور 1393 - 14:17:12

فسیل بر جای مانده در صخره ای سنگی نشانگر وجود ۳۰ بچه دایناسور به همراه یک دایناسور بزرگ تر بود که احتمالاً نقش پرستار آنها را داشت.

سیناپرس: این فسیل که در شمال شرقی چین یافت شده دارای بقایای 31 دایناسور از نوع کراتسئوس است. نخستین بار در سال 2004 به این فسیل اشاره کردند، اما دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا پس از مشاهده تصاویر این فسیل، تصمیم گرفتند به بررسی آن بپردازند

این دانشمندان در مطالعه خود به این نتیجه رسیدند که جزئیات بقایای بچه دایناسورها به خاطر موادی که از آتشفشان فوران شده بود به خوبی حفظ شده بود. از آنجا که فسیل ها به خاطر  حرارت این مواد آتشفشانی آسیب چندانی ندیده بودند، این گونه نتیجه گیری شد که گذاره آتشفشانی بر روی این جانداران نریخته بود و در اصل ترکیبی از آب، رسوبات و مواد دیگر موجب مرگ و مدفون شدن آنها شده بود.

همچنین این دانشمندان با بررسی اندازه جمجمه دایناسور بزرگتر به این نتیجه رسیدند که سن این جانور هنگام مرگ بین 4 تا 5 سال بود. از آنجا که این گونه از دایناسور تا 8 تا 9 سالگی توانایی تولید مثل نداشت، به نظر می رسد که به عنوان پرستار در کنار این بچه دایناسورها قرار گرفته بود. در واقع رفتاری که به عنوان پرستاری از بچه ها در میان برخی پرندگان امروزی می بینیم شاید از سوی دایناسورها هم اجرا می شد.

 

newscientist  :منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]