برای اولین بار در کشور بهره برداری شد:

محصولی با دانش فنی تمام ایرانی

کد خبر : 71543 سه شنبه 28 آذر 1396 - 13:09:58

طرح دستیابی به دانش فنی "سیستم کنترل دور موتورهای ولتاژ متوسط " که توسط مهندس محمد فرزی، مدیر گروه پژوهشی منابع تغذیه صنعتی پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی طراحی و ساخته شده بود، عنوان طرح برتر جهاددانشگاهی در هفته پژوهش را از آن خود کرد.

مدیر گروه پژوهشی منابع تغذیه صنعتی پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی در خصوص این طرح به خبرنگار سیناپرس گفت: اساس کار این سیستم ها، متکی بر مبدلهای الکترونیک صنعتی (الکترونیک قدرت) است که با اتصال به شبکه، می‌تواند موتورهای القایی را با هر دور و گشتاوری که در فرآیند مورد نیاز است، بچرخاند.

مهندس محمد فرزی درخصوص بومی شدن دانش فنی این سیستم عنوان کرد: این سیستم برای کنترل دور الکتروموتورهای با ولتاژ بیش 6 کیلوولت و با قدرت یک و نیم مگاوات ساخته شده و در سایت کارفرما و نصب و درحال بهره‌برداری است و برای اولین بار در کشور این مهم اجرایی شد، این درحالی است که در گذشته تامین این نیاز صنعت از کشورهای دیگر صورت می گرفت و امروز این دانش فنی کاملا بومی شده است.

وی افزود: این کار با سفارش شرکت خطوط لوله و مخابرات به شکل طرح پژوهشی انجام شده و نیاز صنعت در این خصوص حجم بسیار بالایی است.

مهندس فرزی درباره چالش های حوزه پژوهش تصریح کرد: پژوهش باید متکی بر نیاز باشد، اگر این نیاز از حوزه صنعتی جدی نباشد، نهایتا پژوهش کتابخانه‌ای است و کاربردی ندارد. به نظر من مهمترین چالش در حوزه پژوهشی این است که نیازهای صنعت به بخش های پژوهشی به طور جدی ارجاع نمی‌شود و تلاش می شود این نیازها به مراجعه به خارج کشور و خرید محصولات خارجی رفع و رجوع شود. همکاری جهاددانشگاهی (به عنوان پژوهشگر) و شرکت خطوط لوله و مخابرات (به عنوان کارفرما و متولی صنعت) میتواند الگوی خوبی دراین خصوص باشد.

مدیر گروه پژوهشی منابع تغذیه صنعتی پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی گفت: متاسفانه ارتباط صنعت با محققان و الگوی انجام کارهای پژوهشی درکشور به خوبی شکل نگرفته است و صنعت هنوز نمی‌داند برای رفع نیازهایش باید چگونه عمل کرده و کجا مراجعه کند. بانک اطلاعاتی جامعی از توان پژوهشی کشور موجود نیست.

وی با اشاره به اهمیت حمایت از طرح های پژوهشی افزود: در مجموعه جهاددانشگاهی اراده ویژه‌ای برای کارهای پژوهشی و کاربردی شدن آنها وجود دارد. رییس و معاونان و مدیران این نهاد همگی با مفهوم پژوهش و کار پژوهشی آشنا و همسو بوده و درک درستی از الزمات کارهای پژوهشی دارند. به عنوان مثال اگر این پروژه حمایت‌های رییس جهاددانشگاهی  دکتر طیبی و مجموعه جهاد دانشگاهی یا حمایت مدیر عامل  شرکت خطوط لوله و مخابرات و ریاست پژوهش و فناوری و مجموعه  شرکت خطوط لوله و مخابرات را به همراه نداشت قطعا به جواب نمی‌رسید. چرا که شروع و به ثمر نشستن اینگونه پروژه ها پیگیری‌های بسیار جدی مدیران عالی هر دو سازمان را می طلبد. مجموع این حمایت ها و هدایت های هوشمندانه باعث شد تا امروز برای اولین بار در کشور محصولی با دانش فنی تمام ایرانی مطابق با نیاز صنعت از دل این طرح پژوهشی بیرون آید.

 

گزارش: فرگل غفاری

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]