با حضور مورگان فریمن؛

گران ترین جایزه علمی اهدا شد

کد خبر : 71028 سه شنبه 14 آذر 1396 - 20:45:25

جايزه Breakthrough گران ترین جایزه علمی است که به مراسم اسکار علم مشهور است. یوری میلنر هدف از این پروژه را آگاه کردن عموم افراد دانسته، به همین دلیل یک مراسم تلویزیونی کامل را برای آن تدارک دیده‌اند؛ چرا که می‌خواهند اهمیت علوم پایه را نشان دهند.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرآنلاین، در مراسم امسال مورگان فریمن، اجرای مراسم را بر عهده داشت و هفت جایزه  با ارزش مجموع ۲۲ میلیون دلار به ۳۴ دانشمند اعطا شد. 

برندگان جايزه Breakthrough امسال شامل پنج محقق بودند كه هريك به خاطر زيست‌شناسي سلولي، علوم گياهي و بيماري‌هاي تخريب عصبي به صورت جداگانه سه ميليون دلار دريافت كردند. دو رياضيدان و گروهي از 27 فيزيكدان كه از نور ازلي كه كمي پس از انفجار بزرگ بر جهان تابيد نقشه‌برداري كرده بودند مورد تقدیر قرار گرفتند.جايزه سه ميليون دلاري فيزيك به گروهي 27 نفره از دانشمنداني رسيد كه نقشه دماي پس‌زمينه ريز‌امواج كيهاني را با استفاده از ماهواره WMAP تدوين كردند. الگوي نقاط گرم و سرد از اين بقاياي به جامانده از مهبانگ توانسته درك بشر را از منشا و روند تكامل جهان هستي افزايش داده و كيهان‌شناسي را به دانشي دقيق تبديل كند.

جايزه سه ميليون دلاري رياضي به خاطر تحقيقات در زمينه هندسه جبري به دو دانشمند از دانشگاه‌هاي يوتا و كاليفرنيا، سن‌ديه‌گو رسيد و جايزه ارزشمند Breakthrough در زمينه زيست‌شناسي به محققان موسسه سالك در سن‌ديه‌گو رسيد كه درباره برنامه ژنتيكي كه در زمان قرارگيري گياه در سايه فعال مي‌شود تحقيقاتي طولاني و دشوار انجام داده بودند.

اين مراسم كه امسال ششمين دور از آن برگزار  شد حامیانی نظير يوري ميلنر سرمايه‌گذار فناوري، مارك زاكربرگ بنيان‌گذار فيس‌بوك و سرگئي برين از گوگل دارد.

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]